| | |

Yurtdışı Doktora İlanlarına Başvuru Nasıl Yapılır?

Yurtdışı doktora ilanlarına başvuru yapmak için öncelikle hangi ülkeye ve hangi alanda gideceğiniz önem arz ediyor. Ülkemizde şuan doktora aşamasında olan veya doktorasını bitirmiş olan akademisyen veya akademisyen adaylarının yurt dışına gitmesi için çok farklı yollar mevcut. Hali hazırda ülkelerin verdikleri burslar, Fulbright bursu, Tübitak bursu ve YÖK bursu(şuan duraklatıldı galiba) ile bilim ile uğraşan bireylere yurt dışında araştırma imkanı sağlıyor.

Peki bu bilindik bursların yanında ülkelerin açmış olduğu burslu doktora (PhD), post doktora ve hatta öğretim üyesi kadrolarına nasıl bakabiliriz?

Bu ilanlara başvuru nasıl yapılır?

Jobs.ac.uk: Bunun için açılan önemli sitelerden birisi jobs.ac.uk “Great jobs for bright people” sloganıyla ön plana çıkmış ve birçok ülkeden bilim adamlarını çoğunluğu İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda‘da açılan doktora, post doktora ve öğretim üyesi kadrolarına başvuruya çağırıyor. İlanlara göz attığımızda oldukça dolgun maaşların sunulduğu da bir başka dikkat çeken yön.

Elbette bu pozisyonlar için bazı şartlara sahip olmak gerekiyor. Ancak bu imkansız değil şartlar öğretim üyesi kadroları için ağır olsa da ülkemizde de bu alanlar da kendini geliştiren kişiler elbette vardır. Bizim ilgilendiğimiz kısım ise doktora ve ve post doktora ilanları zira yıllık bazı önemli branşlarda ve projelerde çalışmak için sizi post doktoraya çağırıyorlar ve burslu olarak tabi. Bunun yanında 3-4 yıllık burslu doktora programları da mevcut. Tek yapmanız gereken ilanları detaylı incelemek ve alanınıza uygun olan ilanı bulmak.

İlanlara bilgisayar bilimleri, veri uzmanları, yazılım mühendisliği popüler branşlar olarak görünüyor .Üstelik maaşları da high level :)… Tek yapmanız gereken sistemde Find PhD (doktora veya post doktora ilanları) veya Find Job (akademik iş ilanı) kısmında arama kriterlerinizi girmek ve ilanları incelemek.

Benzer Yazı  100/2000 YÖK Doktora Bursu Projesinde Desteklenen Üniversite ve Alanlar

Yurtdışında Doktora Programı Bulabileceğiniz Siteler

Find a PhD

Tüm dünyadaki doktora ve post doktora ilanlarının yanında Amerikada bulunan üniversitelerin doktora ilanlarının ağırlıklı olduğu bir başka site Find a PhD sitesidir. Sitenin içeriğinde oldukça güzel ilanlar mevcut ve istediğiniz dallarda arama yapabiliyorsunuz. Sitede size uyan ilan olursa şayet “apply now” diyerek doğrudan başvuru yapabiliyorsunuz. Ancak şartları yerinde incelemeli çünkü Amerikan üniversiteleri oldukça titiz bu konuda.Bu sitede yer alan ilanların bazıları ücretli olabiliyor bu yüzden açıklamalar detaylı okunmalı ve ona göre başvuru yapılmalı.

Ph.D. portal

Ücretli Doktora programlarının yayınlandığı bir diğer site PhDportal sitesidir.

Ph.D. Germany Database

Almanyadaki üniversitelerin genç araştırmacılara burslu olarak açtığı uluslararası başvuruya açık doktora (PhD) programlarının bulunduğu ilanlar yer almaktadır. Siteye erişim için www.daad.de adresini kullanabilirsiniz.

Indeed

Evet indeed.com da uluslararası bir iş arama sitesidir. Bizdeki kariyer.net gibi düşünebilirsiniz. indeed.com un ingilizce sitesine girip “phd job positions” vb. anahtar kelimeler ile arama yaparsanız Amerika başta olmak üzere birçok ülkede doktora araştırma desteği, bursu ve post doktora desteği bulabilirsiniz.

Buradaki mantık; orada ar-ge üzerine üniversitelerin ve farklı kuruluşların birçok enstitüsü ve laboratuvarı bulunuyor. Burada çalışan bilim adamları da ilgili alanlarda çalışacak doktora adayı, doktora mezunu veya tezini o alanda çalışacak doktora tez çalışmalarını destekliyorlar.

Paylaş

Similar Posts

3 Comments

  1. Anlatım bozukluklarından,ifade sorunlarından,devrik anlamsız cümlelerden içeriğe odaklanamadım.

    1. Nehir hanım, bilgi amaçlı bir blog yazısında bazı imla hataları veya devrik cümlelerin olması oldukça normal. İnternette bu tür içerikler hakkında bilgi almak istediğinizde siz de takdir edersiniz bu konularda tek bir doğru yoktur. Birçok siteden farklı bilgiler edinerek o konu hakkında az çok fikir sahibi olunuyor. Bu yazıda da bazı PhD ve Post doc başvuru siteleri hakkında bilgi vermek istedik ve üstelik bu yazı alanında en iyisidir ve kesin doğru bilgiler içerir diye bir iddiamız da olmadı. Ancak bu içerikte fake bilgiler olduğunu da göstermiyor. Sadece var olan bir case araştırılmış, yorumlanmış ve sunulmuştur. Ama yorumunuz bize ileride yazacağımız yazılar da daha dikkatli olmamız için oldukça dikkate değer bir nitelik taşıyor. Teşekkür ediyoruz.

  2. Nehir hanım teşekkür etmek yerine takıldığınız yere bak. O zaman gidin baska yerde okuyun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir