|

Yüksek Lisans Tezi nasıl yazılır?

Merhabalar, bu yazımızda akademik kariyer odaklayan, lisansüstü eğitimine başlayan ve tezli yüksek lisans yapan siz değerli ziyaretçilerimize Yüksek Lisans Tezinin nasıl yazılacağını açıklamaya çalışacağız. Dilerseniz bu işe adım adım devam edelim.

Ders dönemini bitirdiniz, peki şimdi ne yapacaksınız?

Evet birçok arkadaşımız ders dönemi bittikten sonra tam olarak ne yapacağını ve sıradaki işinin ne olduğunu bilmiyor. Sorduğu noktalardan da çoğu zaman kafası karışık ayrılanlara ilk söyleyeceğimiz şey sakin olmaları. Evet ders dönemi bittikten sonra sırada sizi bir tane seminer çalışması bekliyor.

Seminer çalışması nedir, nasıl bir çalışma yapmam gerekiyor?

Seminer çalışmasının konusu ister seçmiş olduğunuz yani kafanızda veya danışmanınızla beraber netleştirdiğiniz tez konusuna paralel de olabilir veya farklı bir konu da olabilir. Seminer çalışması bağlı olduğunuz enstitünün tez yazım kılavuzu esas alınarak hazırlanır ve maksimum 50 sayfayı geçmemesi önerilir. Çalışmanızın giriş, problem durumu ve alt başlıkları, kuramsal çerçevesi (alan yazın taraması), yöntemi, bulgular ve yorumları ve sonuç-tartışma kısmının olması gerekmektedir.  Burada önemli olan ilk 3 bölümdür. Diğer bulgu ve sonuç kısımlarına sadece birkaç cümle ile çalışmanın gerçekleştirilmesi durumunda buraya bulgu ve sonuç eklenecektir demeniz yeterlidir. Çünkü seminer çalışmalarının temel amacı; bir konu veya problem hakkında bir ön çalışma yapıp onu jüri önünde 20 dakikalık bir sürede savunmaktır.

Semineri verdim, Tez önerisi ile ilgili ne yapmam gerekiyor?

Seminerin yukarıda yapacağın tez konusuna paralel olabileceğini söylemiştik. Şayet böyle bir çalışma yaparsanız tez önerisinin ve seminer de olduğu gibi tez yazım kılavuzuna göre hazırlandığı bilindiğinden semineri çalışmanızı tez önerisine dönüştürebilirsiniz. Tabi burada bazı değişiklikler ve eklemeler yapmanız gerekmektedir. Bir tez önerisini yapacağınız tam metin bir tezin %30’u olarak düşünün. Dolayıyla burada yine giriş, problem durumu, kuramsal çerçeve ve yönteminizin ne olduğunun açık olması gerekiyor. Bulgu ve sonuç kısmı seminerdeki gibi yazılmayabilir.

Benzer Yazı  YLSY Tercih İşlemleri Başladı

Tez önerinizi verdiniz, kabul edildi ve Tez dönemine girdiniz. Peki şimdi ne olacak?

Artık tezinizi yazmaya ve yöntem kısmında belirttiğiniz uygulamaları yapıp verilerinizi toplama zamanınız geldi. İlk olarak problem cümlenizi ve alt problemlerinizi belirlemeniz gerekiyor. Daha sonra buna yönelik olarak sağlam bir literatür taraması yapmanız gerekiyor. Bu literatür okumalarınızı not almanız veya bilgisayar ortamında bazı yazılımlar üzerinde not tutmanız tezinizde kullanmanız gereken atıflar açısından önem arz etmektedir.  Bunları yaparken ara ara danışmanınızın yanına gidip çalışmanızın son halini göstermeyi ve ondan bir dönüt almayı unutmayın. Çalışmanız bir deneysel, betimsel veya farklı bir araştırma modeli içeriyor olabilir. Öncelikle çalışmanızın bir uygulaması veya ekipmanı varsa bunları temin etmelisiniz. Bir ölçek kullanacaksanız bu ölçeğin sahibinden gerekli izinler alınmalı, veya bir yazılım yapacaksanız bu destek alınarak hemen ele alınmalıdır.

Veri toplama aracınız hazır olduğunda bunu uygulayacağınız ve daha önceden belirlemiş olduğunuz örneklem grubunuz üzerinde uygulamanız gerekiyor. Ancak bunun ilk şartı enstitü aracılığı ile bu kurum veya kuruluşdan izin almanız olacaktır. Aynı zamanda bu izni tezinin ciltli ekinde de okuyucularla paylaşacaksınız. Tüm bu şartları yerine getirip verileriniz topladıktan sonra tezinizin yöntem kısmındaki içerik ve başlıkların eksik olup olmadığını kontrol edip, bulgular ve yorumlar kısmına geçebilirsiniz.

Bu bölüm elde etmiş olduğunuz verileri analiz ederek veya geliştirdiğiniz uygulamanın sonuçlarını analiz edip bulgularını paylaşacağınız yerdir. Bulgularınızı burada yazarken grafik ve tablolardan faydalanabilirsiniz. Yalnız burada dikkat edeceğiniz şey bulguları problem ve alt problem cümlelerine göre yazmanız olacaktır. Sonuç, tartışma ve öneriler kısmında ise araştırmada ne buldunuz -ki yine bunları da problem ve alt problem cümlelere göre yazacağız- ve bu bulduğumuz sonuçlar alan yazında yapılmış çalışmalar ile bir benzerlik içeriyor mu veya bizi destekleyen bir çalışma var mı buna bakacağız. Bu kısmı yazarken sağlam bir literatür okuması yapmış olmak ve parçalama, not alma taktiği ile çalışmaları analiz etmiş olmak gerekir. Tezin son kısmında çalışmanız da eksik gördüğünüz ve ileride yapılacak olan çalışmalara vereceğiniz önerileri yazacaksınız.

Benzer Yazı  2018-2019 Bahar Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora İlanları

Tez yazımının ana şekli ve yazım safhaları bu şekilde arkadaşlar. Burada son kısımda ekleyeceğiniz kaynakçalar da önemli çünkü kaynakçalar genellikle Akademik Google (scholar.google.com) sitesinde alıntı aracından kopyala-yapıştır ile alındığı için yazılışının doğru olduğu düşünülüp üzerine düşülmüyor. Bu konuda vereceğimiz tavsiye tez yazım kılavuzu ve APA 6 formatına göre kaynakçaları düzenlemeniz olacaktır.

Şimdilik bir Yüksek Lisans Tezi nasıl yazılır hakkında aklımıza gelenler bunlar. Bir sonraki yazı dizimizde görüşmek üzere…

 

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir