Yöktez de Tez Arama nasıl yapılır?

0
1297
görüntüleme
YÖK duyuruları

YÖK tez üzerinden tez araması yapılabildiği ve binlerce yüksek lisans, doktora tezine ulaşılabildiği bilinmektedir. Ancak bu sistemin nasıl kullanılacağı ve arama modülünün istenilen sonucu çıkarması için yapılması gerekenleri bilmenin önemli olduğu düşünülmektedir. Bu yazımızda size Yök Tez Ulusal Tez merkezinde nasıl arama yapılacağından bahsedeceğiz.

YÖKTEZ Tez Arama Sayfası

  1. İlk olarak site açıldığı anda gelen ekranda karşınıza çıkan tarama sayfası size basit tez araması yapmanızı sağlayacak bir modül sunmaktadır. Burada tez adı, yazar adı, danışman adı gibi seçenekler üzerinden anahtar kelime girerek arama yapmanızı sağlayan bir sistem bulunmaktadır.

YÖKTEZ Gelişmiş Arama

2. Şayet aradığınız tezi ilk arama modülünde bulamadıysanız sekmelerden gelişmiş aramaya tıklayarak aşağıda görmüş olduğunuz detaylı arama modülünü aktif edebilirsiniz. Bu detaylı arama modülünde tezin çıktığı üniversite, enstitü, bölüm, ana bilim dalı gibi seçenekleri de aramanıza dahil ederek daha kısıtlı bir havuz aramanızı optimize etmiş olursunuz. Bu da size daha sağlıklı sonuçlar vermiş olacak.

[symple_button url=”https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/giris.jsp” color=”black” size=”default” border_radius=”3px” target=”self” rel=”” icon_left=”” icon_right=””]Yök Tez[/symple_button]
Benzer Yazı  7 bölüm için YÖK'ten Duyuru

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isim giriniz