in , ,

YÖKDİL Diploma Denklik İşlemlerinde Geçerli Sayılacak

YÖK duyuruları
YÖK duyuruları

YÖKDİL Diploma Denklik İşlemlerinde Geçerli Sayılacak

Bildiğiniz gibi bu yıl ilk kez hayata geçirilen YÖKDİL sınavı Anadolu Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Yüksek öğretim kurulu başkanlığı (YÖK) tarafından ortak hazırlanan bir protokol ile hayata geçirilmiştir. İlk sınavın ilkbahar döneminde 5 mart 2017 tarihinde gerçekleştirilmiş olması ile birlikte adayların en çok tartıştığı ve merak ettiği konuların başında YÖKDİL sınav sonuçlarının hangi alanlarda kullanılacağıydı. YÖK başkanı Saraç bu konuda yapmış olduğu açıklamalarda bakanlıklar haricinde birçok yerde kullanıldığını açıklamıştı. YÖKDİL puanının nerelerde kullanılacağına detaylı bakmak için daha önceki yazımıza bu linkten ulaşabilirsiniz. 

YÖK bunun haricinde dün yapmış olduğu bir açıklamada, 19.04.2017 tarihli YÖK yürütme kurulu toplantısında Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği hükümleri uyarınca denklik işlemlerinde yabancı dil puanı istenen adaylardan YÖKDİL sınavının da eşdeğer sınav olarak kullanılmasına karar verilmiştir. Bu açıklama ile bilrikte artık YÖKDİL puanı denklik işlemlerinde de kullanılabilecek. İlgililere duyurulur.

Benzer Yazı  Araştırma görevliliği için yeni şart!

What do you think?

Instructor

Written by Instructor

Editor | Akademik Mecmua | Akademi dünyasına ait kafanızdaki soru işaretlerine cevap vermek ve takipçilerimize büyük bir bilgi platformu oluşturmak nihai hedefimizdir.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖSYM Duyuruları

ALES Bahar dönemi giriş belgeleri yayınlandı

MEB duyuruları

YLSY Tercih Sonuçları Açıklandı