|

Uzman Kadrolarına başvuru ve mülakat hakkında bilinmesi gerekenler

İçindekiler

Uzman kimdir, ne iş yapar?

Uzman; üniversitelerin ve çoğunlukla  rektörlüğün bazı idari ve akademik alanlarda istihdam ettiği öğretim elemanıdır. Görev yaptığı programda kendi uzmanlık alanı ile ilgili işlere bakmakla yükümlüdür ve kadro türü öğretim elemanı statüsündedir. Türkiye’deki eş değerliği araştırma görevliliği ile hemen hemen aynıdır. Uzman olan kişi maaşı da araştırma görevlisi kadardır ve yüksek lisans-doktora yapma yolu açıktır.

Uzman olmak için dil şartı var mıdır?

Dil şartı uzman alımlarında tıpkı araştırma görevliliğinde olduğu gibi vardır. Ales puanı Dil puanı ve lisans not ortalaması temel alınır. Sonra girdiğiniz yazılı sınav notu da eklenerek sonuç puanı belirlenir.

Uzman kadrolarına nereden bakabilirim?

Uzman alımlarına üniversitelerin açmış olduğu kadrolar [symple_button url=”https://yoksis.yok.gov.tr/ilansayfa/” color=”blue” size=”default” border_radius=”3px” target=”self” rel=”” icon_left=”” icon_right=””]https://yoksis.yok.gov.tr/ilansayfa/[/symple_button] adlı adresten duyurulmaktadır. Adaylar bu akademik kadro ilanlarını takip ederek açılan ilana 15 gün içinde başvurmak zorundadır.
Her açılan akademik ilan 15 gün süre ile ilanda durmakta ve bu sırada başvuru alınmaktadır. Adayların bu ilanlara başvurabilmeleri için ALES sınavından en az 70 almaları gerekiyor. Dil sınavından da en az 50 puan almak şart koşuluyor. Bu haliyle araştırma görevlisi kadrolarına benzer özelliktedir. Ayrıca lisans mezuniyeti olmak da ilgili şartlar arasındadır. Bu şartlar uzman ilanları için çoğu üniversiteye göre aynıdır.

Adaylar başvurduktan sonra yazılı mülakata çağrılmaktadır. Yazılı mülakata giderken;

  • Temiz ve presentable bir görünüme sahip olmak
  • Özgüvenli bir görünüm
  • Kapsamlı bir çalışma
  • Konulara hakim
  • Alanı tanıma

gibi ilkelere dikkat edin. En önemlisi de alanınız ile ilgili kapsamlı olarak çalışın. Gözden geçirmeniz gereken konuları atlamadan hepsine çalışın. Gerekirse bu konular hakkında notlar çıkarın. Çünkü yazmak akılda daha kalıcı etki yapıyor.

Benzer Yazı  Okutman Alımı hakkında bilinmesi gerekenler

Sınav günü heyecan yapmayın. Çünkü sınavlarda başarısızlığın temel nedenlerinden birisi de heyecandır. Bunun yanında sınava girerken sizinle beraber ilk 10’a giren diğer yetenekli adaylar da hazır olacaklar. Onlardan ne eksik ne de fazla görün kendinizi ama fazla özgüven de iyi değil biraz daha relaks olmanız gerekiyor.

Öğretim elemanı yazılı sınav değerlendirme kriterlerine değinecek olursak;

Uzman Alımı için süreç;

  1. aşama: Yazılı sınava girecek ilk 10 kişiyi belirlemek için başvuran adayların Başarı Puanı= ALES Puanı %60 + Dil Puanı%40 alınarak liste oluşturulur.
  2. aşama: Yazılı sınava giren ilk 10 kişinin sonuç değerlendirmesi şu şekilde yapılır. Sonuç= ALES Puanı%30 + Lisans Notu%30+ Yazılı Sınav Notu%30 + Dil Puanı%10
Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir