|

Tezsiz Yüksek Lisans Nedir, Nasıl Yapılır?

Tezsiz Yüksek Lisans Nedir?

Tezsiz yüksek lisans en az 1.5 en fazla 3 yıl olmak üzere üniversitelerin ales ve dil şartı olmadan bazı bölümler için açmış olduğu akademik lisansüstü programlardır. Çoğunlukla eğitim fakültesi programlarının açıldığına şahit olduğumuz tezsiz yüksek lisans programları normal tezli yüksek lisansa göre ücretlidir. Ücretleri üniversiteden üniversiteye değişirken dönem bazında 1500 TL den aşağı fiyatları bulmak zor görünüyor.

Tezsiz Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Tezsiz yüksek lisans üniversitelerde örgün ve uzaktan eğitim olmak üzere iki şekilde yapılabilmektedir. Son zamanlarda Ahmet Yesevi üniversitesinin açmış olduğu uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans programlarına oldukça yüksek başvuru olmuştu. Ama bu yıl buna Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi de katıldı ve fiyat olarak dönemlik daha düşük bir ücret istemektedir. Yani normal örgün üniversiteler de artık tezsiz yüksek lisans programlarını hem örgün hem de uzaktan eğitim sisteminde yaygınlaştırmayı hedeflemektedir. Bu şekilde öğrencilerin seçenekleri de artmış olacaktır.

Tezsiz Yüksek Lisansın Avantajı nedir?

Tezsiz yüksek lisansın şu an için özellikle Yök’ün almış olduğu karardan sonra akademisyenlik yolunun kapanmış olması bu programların askerlik tecili dışında pek bir işe yaradığı söylenemez. Daha önce tezsiz yüksek lisans yapan öğretmen adaylarının formasyonu olarak kabul ediliyordu ancak şu an da zaten formasyon programlarının ayrı olarak açılması sonucunda bunun da bir önemi kalmadı. Sonuç olarak Tezsiz Yüksek Lisans programları yerine tezli yüksek lisans yapmak hem zaman hem de kariyer açısından daha mantıklı bir tercih olacaktır.

Tezsiz Yüksek Lisans Başvuru Şartları Nasıl?

Bu program ücretli olduğu için lisans mezunu olmanız yeterlidir. Yani tezli yüksek lisans da olduğu gibi ALES veya bir YDS puanına ihtiyaç duymazsınız. Dolayısıyla açılan programlara başvuru yapmanız durumunda şayet not ortalamanız da 2.50 üzerinde ise kabul edilme şansınız oldukça yüksektir.

Benzer Yazı  2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı Pedagojik Formasyon Yaz Dönemi İlanları

 

 

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir