in , , , , ,

Tez için MEB’den İzin alma süreci nasıl işlemektedir?

akademik bilgiler
akademik bilgiler

Tez yazmak oldukça zor ve zahmetli bir iş ve süreçten oluşmaktadır. Bu süreci zorlaştıran her ne kadar tez yazmanın kendisi de olsa zamanla karşınıza çıkan bazı engeller de işe dahil olabilmektedir. Bunlarda birisi de deneysel uygulamalar için alınan izin belgesidir. Özellikle eğitim bilimleri alanında yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilerin tez yazım dönemine girdikten sonra yaşadığı bir problem olan MEB’den izin alma durumu süreci iyi yönetemeyenler için zor bir durum teşkil ediyor.

Tez döneminde bir ilkokul veya farklı düzeyde bir okulda (tabi üniversite hariç) yapacağınız bir deneysel çalışma için Milli Eğitim Bakanlığından izin almanız gerekmektedir. Bunun için önce danışman bilgisi dahilinde enstitüye başvuracaksınız. Başvurunuz rektörlüğe ve oradan  da İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilmektedir. MEB den izin çıkması yaklaşık 1 veya 1,5 ay sürmektedir. Daha kısa sürdüğü durumlarda olabiliyor. Elbette her çalışma kabul edilmeyebiliyor. Kabul edilmediği durumlar genellikle okul öncesi ve ilkokul öğrencileri üzerinde yapılan deneysel ve durum çalışmalarında ortaya çıkıyor. MEB uzmanları bu örneklem grubu üzerine yapılacak olan çalışmaları daha bir titizlikle inceliyor.

Benzer Yazı  YÖKDİL Sınav Tarihi Belli Oldu

What do you think?

Instructor

Written by Instructor

Editor | Akademik Mecmua | Akademi dünyasına ait kafanızdaki soru işaretlerine cevap vermek ve takipçilerimize büyük bir bilgi platformu oluşturmak nihai hedefimizdir.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

akademik araştırma yapmak

Akademik araştırma nasıl yapılır?

ydspuanhesap

YDS ve YÖKDİL Puan Hesaplama Motoru