Proofreading nedir?

Proofreading Türkçeye prova okuması olarak tercüme edilmiş ve herhangi bir yazının tekrar gözden geçirilerek dil bilgisi, grafik, imla, noktalama ve gramer hatalarının düzeltilmesi işlemidir. Yani bu bir redaksiyon işlemidir.

Proofreading en çok akademi dünyasında çeviri işlemlerinde kullanılmaktadır. Bir akademisyenin yazmış olduğu ingilizce bir makalesini proofreading için native ingilizce bilen bir başka uzman kişiye göndermesi işlemi buna örnek verilebilir. Proofreading işlemi özellikle ingilizcesi iyi olmayan hatta iyi olsa bile bazı hataları göremeyeceği için her akademisyenin yapması gereken bir işlemdir. Aslında türkçe yazılan eserlerde dil uzmanları tarafından incelenip redakte edilir ve bu da bir proofreading işlemidir.

Online Proofreading Araçları

Proofreading işlemi ücretlidir. Kimse bu tip zaman alan ve uzmanlık gerektiren bir işlemi ücretsiz yapmaz ve de yapmaması gerekir. Online ortamda bazı web tabanlı Micro Saas ortamları kullanarak proofreading yapabilirsiniz. Örneğin; Grammarly, Writer.com, Typley.com gibi araçlar size bu konuda yardımcı olabilir. Bu tip premium platformlarda ücretli redaktörlerde bulabilirsiniz. Veya fiverr ve upwork gibi ortamlarda da kendi dokümanınızı redakte edecek native dil uzmanları bulabilirsiniz.

Benzer Yazı  YÖK, lisans programlarında öğretim görevlisi alınacak alanları belirledi.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.