| |

PhD nedir?

Doctor of Philosophy (PhD),

Akademik örgün eğitimin ve branşsal yetkinliğin en son aşamasıdır.

PhD programları olması gerektiği gibi bilimsel araştırma ve geliştirme ağırlıklı eğitimlerdir. O seviye ye kadar elde edilmiş bütün bilgilerin birleştirildiği ve uygulamaya konulduğu yerdir PhD eğitimi. Bu bakımdan PhD derecesine ulaşmış bir kişi artık bütün dünyaca tanınan ve büyük avantajlar sağlayan bir diploma sahibidir. Bu diplomaya sahip bir kişi Dünyanın dört bir tarafında istediği Üniversiteye başvurabilir ve öğretim görevlisi olabilir.

Phd Önemi

Akademik çevrelerde önemli olan PhD eğitimi sadece akademik dünyada değil iş hayatında da çok değer kazanmıştır. Büyük firmalar ve kuruluşlar PhD eğitimi olan kişilere daha üst mevkilerde yetkiler vermektedir.

PhD yapan bir kişi ders izlemekten çok araştırmaya ağırlık verir. Yurtdışında yapılan bir PhD programı çok büyük avantajlar sağlar. Modern ve bilgiye dayalı bir iş ve akademi dünyasında yaşıyoruz, bu nedenle PhD sadece üniversitelerde akademisyen olmak isteyenler için değil, iş dünyasında, kariyerlerinde daha iyiyi hedefleyenler için önem arz etmektedir.

Phd’ye kimler başvurabilir?

PhD programlarına genelde master veya postgraduate diploma programı sonrası başlanır. Ancak, bazı üniversiteler çok başarılı öğrencileri lisans eğitimi sonrası Doktora programlarına kabul etmektedir.

Doktora başvurusu yapan kişinin lisans ve yüksek lisans not ortalaması önemlidir ancak not ortalamasından daha önemli olan kriter “Research Proposal” dır.

PhD öğrenci adayı üniversite seçimi yaparken kesinlikle başvurmak istediği üniversitenin uzmanlık alanı ile kendi “research proposal” konusunun uyumlu olmasına dikkat etmelidir.

Doktora (PhD) programları ve giriş koşulları her ülkede, her üniversitede hatta aynı üniversitenin farklı fakültelerinde dahi farklılıklar gösterir. PhD programlarına başvurmak isteyen kişiler öncellikle gitmek istedikleri ülkede seçmiş oldukları üniversitede (PhD Supervisor)’ı bulmak zorundadırlar.

Benzer Yazı  ALES çalışmak için en iyi yayınlar hangileri?

PhD Supervisor (Doktora danışmanı)

PhD programlarına başvurmak isteyenlerin en önem verecekleri konu şüphesiz doğru “PhD Supervisor” nı bulmaktır. Pek çok üniversite PhD öğrencilerini kabul ederken ilk kriter akademik kadrolarında öğrenciye “doktora hocası” olabilecek supervisor olup olmadığıdır. Pek çok başarılı Doktora başvurusu sadece uygun “doktora hocası” olmadığı için geri çevrilmektedir. “PhD Supervisor”ı bulmak çok zor değildir ancak çok iyi bir ön araştırma yapılmalıdır. Üniversitelerin ilgili departmanı ve akademisyenleri ile bire bir irtibata geçilmeli ve “PhD Supervisor” ı olup olmayacakları sorulmalıdır.

Pek çok üniversiteye Doktora Başvurusu resmi olarak yapılmadan önce “PhD Supervisor”ı mutlaka bulunmalı ve kendisinden “research proposal- araştırma önerisi” için onay alınmalıdır.

PhD eğitimi 3-5 yıl arası sürer ve maliyeti çok yüksek bir programdır.

PhD eğitimine burs olanakları genelde üniversiteler tarafından sağlanır. Bu burslar genelde direk mali yardım veya “teaching assistanship” asistanlık şeklinde olur. Ancak, dünyanın en iyi 200 üniversitesinden PhD bursu almak için olağanüstü başarılı olmak gerekir. Bu nedenle burs veya asistanlık isteyen PhD öğrenci adayları mutlaka diğer üniversitelere de başvuru yapmalıdırlar.

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir