in

Paralı dergilerde yapılan yayınlar akademik yükseltmelerde kullanılamayacak

yok_1

‘Yağmacı’ dergi yayınları akademik yükseltmelerde kullanılamayacak. YÖK bugün aldığı bir kararla artık “Yağmacı” diğer adıyla “Predator” dergilerde yayın yapanların, akademik yükseltmelerde bu yayınları kullanamayacağını belirtti. Yağmacı dergilerin aslından en bilinen özelliği “Paralı” olması. YÖK’ün yağmacı dergiler için belirlediği diğer kriterler ise şu şekilde:

YÖK’ün sunduğu raporda, “yağmacı” olarak tanımlanan bu tür dergilerin özelliklerinin “yayımlama için makale işleme ücreti (Article Processing Charge) ödenmesinin zorunlu tutulması“, “makaleleri hızlı yayınlama sözü verilmesi ve yayınlanması”, “ilan ettiği konu dışında veya birbiriyle ilgisi olmayan birçok farklı alanda makalelere yer verilmesi”, “yayın ilkeleri açıklamasının eksik olması”, “yayın ilkelerinde açıkça makalelerde özgünlük, önem ve etki aranmadığının belirtilmesi“, “yayınlanan araştırmanın telif hakkını saklama veya koruma politikası olmamasıve “hakem sürecinin gerçekçi işletilmemesi, hakem görüş ve önerilerinin yazar ile paylaşılmaması” olduğu belirtildi.

Bu dergilerden ücret alınan fakat değerli ve akademik usule uygun yayın yapanlar ayrıca değerlendirilecek.

Yukarıda özellikleri verilen paralı dergilerde yayın yaparak akademik teşvikten ücret alan ve bu dergilerdeki makaleleri ile doçentlik veya prof luk kadrosu almaya niyetli olanlar varsa artık ÜAK’ın dosya incelemesine takılacaklarını bilgilendirelim.

Şimdi 2019 da bu kanunun çıkmasına sevinelim mi? Aslında asıl soru şu olmalı. Bugüne kadar bu tür dergilerden yayın yapıp öğretim üyesi olan, doçentliğe yükselen, profluğa yükselen ve teşvik alan binlerce sözde akademisyene herhangi bir yaptırım uygulanacak mı? Cevap sanırım hayır. Ülkemiz akademi dünyasında maalesef bir türlü gelişemeyen şu nitelik sorunu bu karardan sonra belki biraz formal alanda gelişim gösterecek ama şu ana kadar neden önlem alınmadı demeden de edemiyor insan. Bakalım yağmacı dergiler bundan sonra nasıl bir evrim geçirip karşımıza çıkacaklar göreceğiz.

Benzer Yazı  2017 YDS İlkbahar Dönemi Muhtemel Cevapları

What do you think?

Instructor

Written by Instructor

Editor | Akademik Mecmua | Akademi dünyasına ait kafanızdaki soru işaretlerine cevap vermek ve takipçilerimize büyük bir bilgi platformu oluşturmak nihai hedefimizdir.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

üak-doçent

Doçentliğe Nasıl Başvuru Yapılır?

yökdil-2

2019 6. YÖKDİL Olası Soru ve Cevapları