Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur?

Instructor

ByInstructor

Şub 15, 2017 , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Öğretim Görevlisi kimdir, ne iş yapar?

Öğretim görevlisi; üniversitelerin ve çoğunlukla meslek yüksek okullarının (2 yıllık önlisans programları) istihdam ettiği öğretim elemanıdır. Görev yaptığı programda kendi uzmanlık alanı ile ilgili derslere girmekle yükümlüdür ve kadro türü öğretim elemanı statüsündedir.

Öğretim Görevlisi olmak için dil şartı var mıdır?

Dil şartı öğretim görevlisi alımlarında bulunmamaktadır. Ancak 2018 de yapılan son düzenleme sonrası birçok kadro da artık minumum 50 dil puanı istenmektedir. Dil puanı istenirse tıpkı araştırma görevlisi değerlendirme aşaması gibi süreç işler. Onun dışında Ales puanı ve lisans not ortalaması temel alınır. Sonra girdiğiniz yazılı sınav notu da eklenerek sonuç puanı belirlenir. Son yapılan düzenlemelerden birisi de ALES muafiyeti sağlanan bölümler oldu. İncelemek için tıklayınız.

Öğretim Görevlisi olmak için Tezli Yüksek Lisans yapmış olma şartı var mı?

2018 yılında gelen yeni düzenleme ile öğretim görevlisi alımlarında -bazı muaf alanlar hariç olmak üzere- “Tezli yüksek lisans yapmış olma şartı” zorunlu hale getirildi. Adaylar zaten tezli yüksek lisans yaptıklarında 5 yıl tecrübeli sayılmaktalar. Dolayısı ile bu karar ile tecrübe şartı karmaşası da ortadan kalkmış oldu. Daha önce yüksek lisans yapmadan 2 yıl farklı kurumda çalışan adaylar da başvurup, başvurmama konusunda kafa karışıklığı yaşıyorlardı. Artık tezli yüksek lisans yapmak bir ön koşul haline geldi.

 Öğretim Görevlisi kadrolarına nereden bakabilirim?

Çoğu kimse araştırma görevlisi olmak için üniversite lisans dönemi sırasında ve sonrasında ALES ve YDS sınavlarına hazırlanıp girmekte ve istediği puanları aldıktan sonra ilanlara bakmaktadır. Öğretim Görevlisi kadroları için üniversitelerin açmış olduğu kadrolar eskiden https://yoksis.yok.gov.tr/ilansayfa adlı adresten duyurulmaktaydı. Ancak 2018 de bu sistem pasif hale geçti. Artık adaylar akademik kadro ilanlarını buradan değil resmi gazeteden, üniversite web sitelerinden veya sitemiz vb. akademik platformlardan takip edebilmektedirler.

Benzer Yazı  YDS ve YÖKDİL Puan Hesaplama Motoru

Her açılan akademik ilan 15 gün süre ile ilanda durmakta ve bu sırada başvuru alınmaktadır. Adayların bu ilanlara başvurabilmeleri için ALES sınavından en az 70 almaları gerekiyor (ALES muafiyeti olanlar hariç). Ayrıca lisans mezuniyeti olmak da ilgili şartlar arasındaydı. Ancak son düzenleme ile yüksek lisans yapmış olmak şartı da zorunlu hale getirildi. Yani yüksek lisans mezuniyeti de 5 yıllık tecrübe sayılacağı için artık 2 yıllık tecrübe karmaşası da sona ermiş oldu. ALES ve dil için tek istisna muaf alanlar. Bunun dışındaki tüm şartlar öğretim görevlisi ilanları için çoğu üniversiteye göre hemen hemen aynıdır.

Adaylar başvurduktan sonra yazılı mülakata çağrılmaktadır. Yazılı mülakata giderken;

  • Temiz ve presentable bir görünüme sahip olmak
  • Özgüvenli bir görünüm
  • Yazılı veya olası bir sözlü sınav için kapsamlı bir çalışma
  • Konulara hakim olma ve bunu karşı tarafa hissettirme
  • Alanı tanıma ve alanda çalışan bilim insanlarını tanıma

gibi ilkelere dikkat edin. En önemlisi de alanınız ile ilgili kapsamlı olarak çalışın. Gözden geçirmeniz gereken konuları atlamadan hepsine çalışın. Gerekirse bu konular hakkında notlar çıkarın. Çünkü yazmak akılda daha kalıcı etki yapıyor ve anlamlı öğrenme sağlıyor.

Sınav günü heyecan yapmayın. Çünkü sınavlarda başarısızlığın temel nedenlerinden birisi de heyecandır. Aslinda heyecan olmalı fakat gerginlik olmamalı. Bunun yanında sınava girerken sizinle beraber ilk 10’a giren diğer yetenekli adaylar da hazır olacaklar. Onlardan ne eksik ne de fazla görün kendinizi ama fazla özgüven de iyi değil biraz daha relaks olmanız gerekiyor.

Öğretim elemanı yazılı sınav değerlendirme kriterlerine değinecek olursak;

Öğretim Görevlisi Alımı için süreç;

  1. aşama: Yazılı sınava girecek ilk 10 kişiyi belirlemek için başvuran adayların Başarı Puanı= ALES Puanı %60 + Lisans Puanı%40 (Eğer dil puanı şartı varsa %40 dil puanı esas alınır) alınarak liste oluşturulur.
  2. aşama: Yazılı sınava giren ilk 10 kişinin sonuç değerlendirmesi şu şekilde yapılır. Sonuç= ALES Puanı%30 + Lisans Notu%30+ Yazılı Sınav Notu%30 + %10 yabancı dil puanı 
Benzer Yazı  İhtisaslaştırılmış ÖYP