in , ,

Nvivo ve Benzeri Nitel Analiz Yazılımları

akademik araçlar

Nvivo ve Benzeri Nitel Analiz Yazılımlarını sizler için değerlendiriyoruz.

Akademik yayın yaparken kullanılan ve daha çok sosyal bilimler alanındaki çalışmalarda karşımıza çıkan yöntemler nicel ve nitel çalışmalardır. Bu yazımızda sizlere nitel çalışmalarınızı hazırlarken elde ettiğiniz verileri analiz etmenizi sağlayacak bazı analiz yazılımlarından bahsedeceğiz. Bu yazılımların bazıları ücretli bazıları ise ücretsiz açık kaynak kodlu uygulamalardır.

  1. QDA Miner (Ücretsiz) : Qda miner ücretsiz olarak nitel verilerinizi analiz etmenizi sağlar. Resim, web, excel, pdf, word dosyalarını ekleyip analiz etmenizi sağlayan uygulamada verilerinizi kodlayarak bu verilerin haritasını çıkarmanızı sağlamaktadır. Yazılımı indirmek veya incelemek için tıklayınız.
  2. ATLAS.ti (Ücretli/Ücretsiz Demo) : Ülkemizde çok da olmasa nadir kullanılan nitel analiz yazılımlarından birisidir. Altas.ti birçok dosyayı destekleyen yapısı ile size full yönetilebilir bir analiz ortamı sağlıyor. Ücretli bir yazılım olması sebebi ile yazılım sürekli güncel kalmaktadır. Bu yazılım ile resim, ses, görüntü, yazı vb. birçok veriyi kodlayarak analiz edebilirsiniz. Yazılımı indirmek veya incelemek için tıklayınız.
  3. MAXQDA (Ücretli/Ücretsiz Demo) :  MaxQda yine ülkemizdeki akademik camia tarafından kullanılan ve güçlü yapısı ile sıkça tercih edilen bir diğer nitel analiz yazılım aracıdır. İçeriğindeki modüller, arayüzü ve kullanılabilirliği ile birçok kullanıcı tarafından tercih edilen bu yazılımın neredeyse nitel analiz noktasında desteklemediği format yoktur. Hem windows hem de Mac ortamları için sürümleri bulunan MaxQda veri haritası çıkarma, ilişikilendirme, temalandırma gibi özellikleri biliniyor. Excel veya SPSS ile sorunsuz veri iletişimi sağlamaktadır. Yazılımı indirmek veya incelemek için tıklayınız.
  4. NVİVO (Ücretli/Ücretsiz Demo):  Ülkemizde ve dünyada da en çok tercih edilen CaqDas yazılımı Nvivo nitel yazılımı oldukça sade, kullanışlı ve geniş dosya destekli formatı ile dikkat çekiyor. Ses, video,  resim, ofis dosyaları (Word, Excel, Powerpoint), Pdf vb. birçok dosya türündeki verilerini Nvivo ile analiz edebilirsiniz. Dosya ekledikten sonra sınıflama, gruplama, Node oluşturma vb. birçok işlemi yapabilir ve verilerinizin ilişkisel haritalarını ortaya çıkarabilirsiniz. Nvivo 10 sürümü 30 günlük deneme süresi ve Nvivo 11 sürümü ise 14 günlük deneme süresi vermektedir. “Nvivo ile nasıl veri analizi yapılır?” sorusu için size ücretsiz bir görsel eğitim seti tavsiye ediyoruz. Yazılımı indirmek veya incelemek için tıklayınız.
  5. Bu saydığımız nitel veri analizi yazılımları dışında Qikka, QuirkosDedoose, WebQda, f4analyse vb. birçok sistem bulunmaktadır. İncelemek için ilgili içeriğin sitesine gidebilir ve yazılımı deneyebilirsiniz.

** Alternatif yazılım ve kütüphanelerin bulunmasında bizlere yardımcı olan ve sitemizin teknoloji sponsoru olan Vargonen Hosting A.Ş‘ye teşekkür ederiz. 

Benzer Yazı  YÖK, ALES için köklü değişikliğe gitti

What do you think?

Instructor

Written by Instructor

Editor | Akademik Mecmua | Akademi dünyasına ait kafanızdaki soru işaretlerine cevap vermek ve takipçilerimize büyük bir bilgi platformu oluşturmak nihai hedefimizdir.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yökdil_2

2017 Güz Dönemi YÖKDİL Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

yökdil_2

Güz Dönemi YÖKDİL Sınav Tarihi Belli Oldu