v

Kendinizi Geliştirebileceğiniz Online Öğrenme Sistemleri (MOOCs)

Merhabalar, bu yazımızda hızlıca ülkemizde ve dünyada yaygın olarak kullanılan online öğrenme sistemlerine değinmeye çalışacağız. Belki eksik belki fazla gözümüzden kaçan bir sistem olduysa affola onu da yoruma siz değerli okuyucular eklersiniz diye düşünüyorum.

1. Udacity

Stanford üniversitesindeki bir girişimcinin 2011 yılında almış olduğu bir yatırımla hayata geçirmiş olduğu ve çoğunlukla mühendislik ve doğa bilimleri derslerinin olduğu bir öğrenme sistemidir.  İçeriğinde barındırdığı hem ücretli hem de ücretsiz kurslar ile mobil ve normal platformlardan kullanıcılara hizmet sunmaktadır.

2. Coursera

Coursera anlaşmalı olduğu birçok eğitim ve kültür kuruluşu ile oluşturmuş olduğu eğitimleri kullanıcılara ücretli veya ücretsiz olarak sunmaktadır. İçeriğin sade, hızlı ve kullanıcılara izlence sunması gibi birçok özelliği bulunmaktadır.

3. Khan Academy

Ülkemizde de yeni yeni Türkçe içeriğe ve desteğe kavuşan Hintli Salman Khan’ın kurucusu olduğu Khan Academy içerisinde barındırdığı binlerce ücretsiz kurs ile öğrenen bireylere kendilerini geliştirme imkanı sunmaktadır.

4. UDEMY

İlk fikri 2006 yılında Malatya doğumlu ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu Eren Bali tarafından ortaya atılan fakat ne Türkiye’de ne de dışarıda bir türlü dikiş tutturamayan bir online eğitim girişimidir. Udemy 2009 da Amerika’ya taşındıktan sonra yapılan yatırım görüşmelerinden ilki 2011 yılında alınan 12 milyon dolarlık yatırım olmuş. Daha sonrası malum tabi günümüze kadar aldığı yatırımlarla ücretli ve ücretsiz eğitici ve öğrenen kullanımına sunulan en büyük online eğitim portalı olmuş vaziyette şuan. Evet şu an da kurs içeriklerini incelediğimizde daha çok programlama kurslarının revaçta olduğunu görebiliyoruz. Bunun yanında çok daha farklı alanlarda farklı kurslar görmek mümkün.

5. Edx

MIT bünyesinde kurulan birçok üniversiteden derlenen ücretsiz kursları sunan bir online eğitim platformudur. Türkçe desteği henüz bulunmamaktadır. Fakat site oldukça kullanışlı ve kullanıcılara kayıt olduğu kurslar hakkında sürekli geri bildirim verebilmektedir.

Benzer Yazı  İngiltere'de Dil Okulları ve Fiyatları

Vargonen Hosting Cloud Sunucu

6.  MIT Opencourse

MIT’nin kendi kurmuş olduğu bir diğer online eğitim sistemi de opencourse olarak hizmet vermektedir. MIT hocalarının sunmuş olduğu derslerden ücretsiz faydalanabildiğimiz sistem, oldukça önemli kurslar içermektedir.

7. TED Ed

Bir diğer online eğitim sistemi ise birçok farklı alandan farklı bilgiler hakkında kısa dersler barındıran TED eğitim içerikleridir. Oldukça faydalı bilgiler mevcut ancak diğer sistemlerden dezavantajı sistemli bir kurs akışının olmaması olabilir.

8. Allison

Allison iş, bilişim ve girişimcilik gibi birçok alanda ücretsiz kurslar barındırmakta ve kullanıcılara online sertifika hizmeti de sunmaktadır. Bu sistem de Türkçe desteği bulunmamakta fakat yine yararlanabilecek çok değerli kurslar mevcut.

9. iTunes Free Courses

Apple firmasının sunmuş olduğu bu aplikasyonu IOS işletim sistemine sahip mobil cihazınıza indirerek içeriğindeki binlerce kurstan faydalanabilirsiniz.

10. Microsoft Courses

Microsoft’un ücretsiz olarak verdiği bazı kurslar mevcuttur. İçeriğinde oyun geliştirme, Mobil app geliştirme, Visual basic, C# vb kurslar mevcuttur.

11. Lynda

Kısa süre önce LinkedIn tarafından satın alınan, LinkedIn de Microsoft tarafından satın alındığı için dolaylı olarak Microsoft bünyesine geçen ve içeriğinde ücretli-ücretsiz birçok kurs barındıran sistemdir.

12. SkillShare

Son yıllarda ortaya çıkan ve popülaritesini artıran, içeriğinde ücretli ve ücretsiz birçok kurs barındıran online eğitim sistemidir. Daha çok programlama alanlarında kurslar barındırmaktadır.

13. Stanford OnlineHarvard OnlineYale Online

Harvard, Stanford ve Yale üniversitelerinin vermiş oldukları online eğitim kurslarına erişebileceğiniz sistemlerdir.

[symple_highlight color=”blue”]Gelelim ülkemizdeki sistemlere[/symple_highlight]

1. Turkcell AkademiGeleceği Yazanlar

2. Microsoft Açık Akademi

3. Öğretiyor

4. Vidobu

Bu ve buna benzer birçok eğitim seti youtube ve benzeri video paylaşım sistemlerinde bulabilirsiniz. Yeter ki öğrenmeye istekli olun.

** Bir web projeniz varsa (e-öğrenme, eğitim projesi, kişisel web sitesi vb.) uygun fiyatlı hostingler ve sınırsız 7/24 destek için Vargonen Hosting A.Ş‘ye başvurabilirsiniz. Hosting paketleri için Tıklayınız.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir