Giyilebilir teknolojiler

Giyilebilir Teknolojilerin Hayatımıza Kattığı Avantajlar

Son yıllarda teknolojinin baş döndürücü gelişmeleri hayatımızın her alanına etki etmeye devam etmektedir. Teknolojinin birçok sektörde gelişim gösterdiği alanlar farklı olmakla birlikte insan hayatına etki eden en önemli bileşeni bilgisayar sistemleri olmuştur. Bilgisayar sistemlerinin geçmişten günümüze geçirmiş olduğu gelişim evresi günümüzde artık kabına sığmayan bir alan haline gelmiştir.

Milenyum çağından sonra önce evimize giren bilgisayarlar daha sonra internetin yaygınlaşması ile giderek mobil teknolojiler ile zamandan ve mekandan bağımsız olarak kullanabileceğimiz bir teknoloji olmaya başlamıştır. Son 10 yılda mobil teknolojilerin hem donanımsal hem de yazılımsal gelişimi internet dünyası ile birleşerek kullanıcılara büyük imkan ve faydalar sağlamaktadır. Günümüz teknolojisi artık cebimize kadar giren bu mobil teknolojileri daha farklı bir taşınabilirlik boyutuna ulaştırmış ve giyilebilir teknolojiler kavramı ortaya çıkmıştır.

Giyilebilir teknolojilerin amacı, günlük hayatta normalde kullandığımız veya kullanmaya ihtiyaç duyabileceğimiz ürünlerin işlevini bir üst seviyeye çıkarmaktır. Örneğin günlük hayatta kullanmakta olduğunuz bir kol saatin akıllı saate dönüşmesi ve bu cihazın cep telefonunuz başta olmak üzere diğer cihazlarınız ile birçok etkileşiminin bulunması giyilebilir teknolojilere örnek verilebilir. Yine normal gözlüklerin yerine geçen akıllı gözlükler, akıllı bilezik ve bileklik, akıllı çanta ve kıyafetler günlük hayatımıza birçok kolaylık katan giyilebilir teknoloji ürünleri olarak örnek gösterilebilir.

Vargonen Hosting Cloud Sunucu

Günümüzde daha çok akıllı saat ve gözlük çerçevesinde gelişen giyilebilir teknolojiler eğitim, askeri ve sağlık alanları başta olmak üzere birçok kurum, kuruluş ve organizasyonda kullanılmaktadır. Birçok firmanın gelen talep ve artan ihtiyaçlara yönelik geliştirmiş olduğu giyilebilir teknoloji ürünleri mevcuttur. Buna akıllı bir bilekliğin bir hasta üzerindeki verileri doktora göndermesi veya koşu yapan sporcuların verilerini üzerinde tutan giysi veya yelekler örnek verilebilir.

Benzer Yazı  Emekli Öğretmen İkramiyeleri 2023: Hizmet Yıllarına Göre Değişen Ödüller

Tüm bunlardan yola çıkarak giyilebilir teknolojilerin hayatımıza kattığı avantajlar; kolaylık, hızlı geri bildirim, güncel ve kesin verilere ulaşma, etkileşim, dijital dünya ile temas vb. olarak sıralanabilir.

** Teknolojinin ve hızın hayat bulduğu Vargonen Teknoloji A.Ş şimdi kampanyalı ve uygun fiyatlı hosting hizmetleri ile sizleri bekliyor. Detaylı bilgi için vargonen.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir