| |

Fulbright Burs Programı

İçindekiler

Fulbright bursu

Fulbright Burs Programı Kamuda çalışan ve kariyer yapan bireylerin özellikle de akademik kariyer yapanların başvurduğu bir burs programıdır. Program akademik gelişim ve bireysel yada profesyonel gelişim olarak iki grupta değerlendirilmektedir. Fulbright bursiyeri olanlar, kabul edildikleri üniversitelerde yürüttükleri programlarının yanında, ziyaretler, seminerler, konferanslar ve en 6 haftalık bir staj programına katılarak profesyonel ve akademik gelişimlerine katkıda bulunurlar.

Burslar Hakkında

Türkiye’de ve dünyada birçok burs alternatifi bulunmaktadır. Bunları değerlendirmek isteyen akademisyen, akademisyen adayları ve bireysel olarak kendilerini geliştirmek isteyen uzmanlar bu burslardan faydalanmaktadır. Bu burslar ile yurt dışında bir üniversiteden öncelikli olarak kabul almak gerekmektedir. Daha sonra aldığı burs ile en az 6 en fazla 1 yıl araştırmacı olarak yurt dışında bulunabilmektedir. Kişisel gelişimlerine önem veren ve kendilerini alanlarında daha fazla geliştirmek isteyen bireylerin daha çok başvurduğu Fulbright gibi burs programlarına son dönemde ülkemizde de oldukça ilgi gösterilmektedir.

Gidilen ve daha çok kabul alınan üniversite veya ülkelere baktığımızda Amerika ve AB ülkeleri ilk sırada yer almaktadır. Bunun nedenlerinden bir tanesi üniversitelerin ve o ülkelerin yabancı öğrenci alma isteği gelen prestij ve maddi gelir ikincisi ise ülkelerin turizm ve yabancı öğrenci kaynaştırması yapması olarak görülebilir. Kalkınmış, refah seviyesi yüksek bu ülkeler de doktora sırasında ve post-doktora yapmak için gitmek istediğinizde çalışma yapmak istediğiniz alanları önceden belirlemiş olmanız gerekmektedir. Bu size orada üniversitede kabul alırken de hangi hoca ile çalışacağınızı kolaylaştırır. İster Fulbright olsun ister diğer Tübitak veya YÖK bursları olsun yurt dışı eğitiminin ülkemiz insanına her zaman vizyon kattığı görülmüştür.

Bu gibi programların yaygınlaşarak daha fazla insana fırsat sunması elbette daha iyi ve nitelikli insanlar yetişmesinini sağlayacaktır. Umarız ki ülkemizin de içinde bulunacağı daha nice bu gibi programlar açılır ve farklı konsorsiyumlar ile birlikte bu tür girişimler artırılır diyoruz. Nitekim bu son yıllarda eğitim camiasının nicelikte arttığı bir ortamı belki bir nebze nitelik gelişimini artırmaya yönlendirebilir. Fulbright bursu için daha detaylı bilgi için sitesini aşağıdaki linkten ziyaret edebilirsiniz.

Benzer Yazı  ÜAK'dan Doçentlik Sözlü Sınavı Açıklaması

 Daha Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir