Yüksek lisans’tan kaç yılda mezun olunur?

ForumCategory: Akademik BilgilerYüksek lisans’tan kaç yılda mezun olunur?
InstructorInstructor Staff asked 11 ay ago

Yüksek lisans’tan kaç yılda mezun olunur?

masterBu soruya genelde verilen cevaplar 2 den başlayarak 4 veya 5 yıla kadar devam etmektedir. Ancak yanlış bilinen şeylerden birisinin şu olduğunu başlangıçta belirtmek gerekiyor. YÖK 2016 yılının Nisan ayında çıkartmış olduğu yönetmelik ile artık yüksek lisans ve doktora eğitimine maksimum süre sınırı getirdi ve belirli süre içerisinde mevzuata uygun olarak eğitimini sürdürmeyenlerin ilişiğinin kesileceği söylendir. Peki bu yönetmelik bize ne diyordu?

Yönetmelik yüksek lisansın normal bitirme süresinin 4 dönem yani 2 yıl ve azami 2 dönem daha uzatılabileceğini söylüyordu. Bu da toplam 3 yıl demek oluyor. Peki kaç yılı ders dönemi derseniz bu da yine kısıtlı bir döneme çekilmiş. Zira sizden istenilen minimum kredideki dersleri 4 dönem içinde bitiremezseniz ilişiğiniz kesiliyor. Aynı zamanda teze geçtiniz ve 3. yıldasınız ancak bitirememe durumunda yine enstitü ile ilişiğiniz kesiliyor. Evet bu yönetmeliğin bu anlattıklarımız yanında farklı bazı şartları da mevcut. Bu bilgileri zaten enstitünüzün lisansüstü yönetmeliğinde de bulabilirsiniz. Akademik mecmua olarak görüşümüz; yönetmeliğin keskin sınırlarının olması akademide belki de son yıllarda yaşanan bohemliği biraz olsun törpüleyip, canlandıracaktır. Çünkü yüksek lisansa kayıt yaptırıp unutan veya uzatan o kadar çok kişi var ki bu durum hem akademisyene bir yük oluşturuyordu ve danışmanlıkları boş yere meşgul ediliyordu hem de öğrenci için içinden çıkılmaz kısır bir döngü oluşturuyordu. Umarız bu yazımızda siz genç akademi adaylarına yüksek lisans ile ilgili süre ve süreç noktalarını anlatabilmişizdir.

*Tavsiye: 2016 yılında yürürlüğe giren yeni lisansüstü yönetmeliği her lisansüstü öğrencinin okumasını tavsiye etmekle birlikte daha önemli olan bağlı olduğunuz enstitünün lisansüstü yönetmeliğini okumalısınız.