ForumKategori: Yüksek LisansYüksek Lisans için Not Ortalaması Kaç Olmalı?
masterYüksek lisans yapmak için 4 yıllık bir lisans programından mezun olmanız gerekiyor. Mezuniyet not ortalamanız 4’lük sistemde 2 ve üzeri olması durumunda yüksek lisans başvurusunda bulunabilirsiniz. Aslında 2.50 altındaki lisans notu sizi rakiplerinize karşı dezavantajlı duruma düşürebilir. Ama siz de ALES ve yabancı dil puanı ile bu aradaki farkı kapatabilirsiniz.

Bunun yanında her üniversitenin lisansüstü başvuru koşullarının da farklı olduğunu söyleyelim. Örneğin 2.30 ortalamanız ile batıdaki iyi bir üniversitenin başvuru koşullarını yerine getiremeyebilirsiniz. Fakat Türkiye genelindeki üniversitelerde birçok üniversiteye başvuru yapabilirsiniz.

Yüksek Lisans İçin Not Ortalaması Kaç Olmalı?

Yüksek lisans kabulü için bazı büyük üniversitelerin 2.50 veya 2.75 baraj koyduğu görülmektedir. Ancak genel olarak yukarıdaki sorunun karşılığı 2 ve üzeri not ortalamasına sahip kişilerin başvuru yapabilecekleri yönünde cevaplanabilir. Bir diğer önemli nokta not dönüşümü. Evet birçok üniversite sizin 4’lük sistemdeki notunuzu YÖK’ün 100’lük not dönüşüm sistemine göre çevirip başvuru sonucuna bu çevirilmiş halini ekliyor.

** Bunun yanında ek bilgi olarak 1.80 ile 2.0 arasında bir ortalama ile mezun olan adayların ise şanslarının bu konuda biraz zor olduğunu düşünüyoruz. Esasen not dönüşümünde 100’lük sisteme göre değerlendirmesi alınıyor ancak bu durum başvuru koşullarına göre (üniversite, bölüm, alım sayısı, başvuran sayısı) değişebilir. 

 

Paylaş