Yüksek lisans ve doktora tez savunması süresi ne kadar olmalı?

ForumCategory: Akademik BilgilerYüksek lisans ve doktora tez savunması süresi ne kadar olmalı?
InstructorInstructor Staff asked 8 ay ago

Yüksek lisans ve doktora tez savunması ne kadar sürüyor? İdeal süre nedir?

Yüksek lisans ve doktora tez savunması

Merhaba bu yazımızda yine sizlerden gelen bir soruya cevap veriyoruz. Evet bilindiği üzere tezli yüksek lisans süreci minimum 2 maksimum 3 yıl sürmektedir. Sonucunda ise hazırlamış olduğunuz tezi savunursunuz. Bunun yanında  doktora eğitimi ise minimum 4 maksimum 6 yıl sürmektedir. Bu süreçte de minimum 3 TİK‘ten sonra teziniz hazır ise savunmaya girebiliyorsunuz. TİK yani tez izleme komitesi anlamına gelen tezinizi 6 aylık periyotlarla takip eden danışmanınızın da içinde bulunduğu jüridir. TİK toplantıları her 6 ayda bir yapılır ve sizden ne yaptığınız ile ilgili sunum beklenir.

Gelelim tez savunmasına, süre ne kadar olmalı, herhangi bir standardı var mı gibi çok fazla soru işareti olduğu malum bir konu. Ancak tezin ideal süresi ile ilgili ilk fikri size zaten danışmanınız verecektir. Teziniz eğer yüksek lisans tezi ise, minimum 30 dakika maksimum 1 saatlik bir sunum yapmanız istenir. Tabi süre, tezin içerik yoğunluğuna, süresine, uzmanlık alanına vb. birçok değişkene göre farklılık gösterebilir. Genelde danışmanınız da sizden süreyi iyi kullanmanızı ve sunumu çok fazla uzatmamanızı ister.

Sunumunuzu olabildiğince sade ve anlaşılır kılmalısınız. Bütün bilgileri sunuma yükleyip şişirmek ve sunumu doğrudan okumak hem sizin için bir dezavantaj hem de karşı savunma jürisi için bir bilişsel yük doğurur. Sunumlara olabildiğince anahtar kelimeler ile az maddeler ekleyip yorumları sizin yapmanız beklenir.

Doktora tezinin sunum süresi ne kadar olmalı?

Bu sorunun cevabı da yine yukarıda saymış olduğumuz uzmanlık alanı, tezin konusu, içeriği vb. değişkenlere göre görecelidir. Ancak bir doktora tezinin sunum, geri dönütler ve tartışma ile birlikte minimum 2.5 saat maksimum 5 saat sürebileceğini düşünmekteyiz. Bu süre size çok uzun ve abartılı gelebilir. Ancak siz zaten tezin sunumuna başlayınca ve de anlatıma ara ara danışman hocanız veya jüri ekibi de katılırsa bu süre farkında olmadan uzayıp gitmektedir. Siz de takdir edersiniz ki genel de her tez öncesi “süreyi kısa tut, hemen özetle bitirelim” mantığı işlemiyor.

Doktora tezi akademide master tezinden daha önemli bir yer tutar. Nedeni de alana özgün bir değer katmanız veya var olanı geliştirmeniz beklenir. Dolayısıyla süre uzun da olsa gönül rahatlığı ile savunacağınız bir teziniz varsa çok önemli bir tartışma konusu olmasa gerek.

Ülkemizde daha fazla nitelikli doktoralı bireylerin yetişmesi ümidiyle…Esen kalın…