Yüksek lisans sürecinde kaç ders alınır?

ForumCategory: Akademik BilgilerYüksek lisans sürecinde kaç ders alınır?
InstructorInstructor Staff asked 1 sene ago

Yüksek lisans sürecindey ders dönemi ne kadar sürüyor?

master-yükseklisans

Yüksek lisans 1 yıl yani 2 dönem ders dönemi olarak bilinmekte ve kalan 1 veya uzatılması durumunda 2 yıl da tez dönemi olarak bilinmektedir. Yüksek lisans 2 yıl (4 dönem) uzatılması durumunda maksimum 3 yıl yani 6 dönem sürmektedir.

Peki ders dönemi uzatılabilir mi?

Ders dönemi maksimum 4 dönem sürebilir. Yani yüksek lisansın 3 yılının en fazla 2 yılını ders dönemi için kullanabilirsiniz. Dersleri bu süre zarfında vermediğiniz durumunda enstitü ile ilişiğiniz kesilir. Akademik mecmua olarak sizlere 2016 yılında lisansüstü yönetmeliği değişikliği hakkında bazı bilgiler vermiştik. Gelelim asıl sorumuza;

Peki ders döneminde kaç ders almak gerekir?

Yüksek lisans da teze geçmeniz en az  21 kredilik ders vermeniz gerekiyor. Buda her dersin 3 kredi olması durumunda 7 tane ders yapıyor ve iki dönemde bitirilebiliyor. Bazı enstitüler bu ders sayısını duruma göre arttırabilmektedir. Veya kişi kendi isteği ile ilgili süre içinde fazla ders alabilmektedirler. Ders dönemi başarı ile tamamlandıktan sonra seminer verilmekte, tez önerisi sunulmakta ve teze geçilmektedir.

Evet, akademik kariyerin ilk basamağı olan yüksek lisansta alınması gereken minimum ders sayısına bu yazımızda değindik. Bu yazıda ifade ettiklerimiz belli bir standarda atıfta bulunmakta ancak her zaman söylediğimiz gibi resmi olan her zaman enstitü yönetmelikleridir. Lütfen sizlerde bağlı olduğunuz ve yüksek lisans (master) yapmayı düşündüğünüz enstitünün lisansüstü yönetmeliğini gözden geçirin.