Yüksek lisans semineri nedir? Süreç nasıl işler?

ForumKategori: Akademik BilgilerYüksek lisans semineri nedir? Süreç nasıl işler?
Yüksek lisans dersleri toplamda 2 dönem yani 1 yıl maksimum ise 4 dönem yani 2 yıl sürmektedir. Bu süreler zarfında bitiremediğiniz takdirde enstitü ile ilişiğiniz kesilmektedir.1033014_1e93_4

Bunun yanında size bu yazımızda yüksek lisans ders süreci tamamlandıktan sonra vermeniz gereken seminer ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. Bu tabi bir seminer konusu değil 🙂 sadece sürece ilişkin bazı tanımlamaları kapsayacak.

Yüksek lisans da toplamda minimum 7 ders almanız gerekiyor. Bu da toplamda 21 kredi yapıyor. Derslerinizi başarı ile tamamladıktan sonra dönem arasında belirlenen danışmanınız ile bir seminer konusu belirlemeniz ve o semineri danışmanınızın belirleyeceği bölüm içindeki 3 kişilik jüri önünde sunmanız beklenmektedir.

Jüri danışmanınız artı bölümünüzden 2 hocadan oluşmaktadır. Yapacağınız seminer konusu genellikle bilimsel araştırma süreçlerini uygulayabileceğiniz ve kendi alanınızdaki bir konuyu çalışabileceğiniz bir çalışma olacak. Hatta tez konunuza paralel bir konuda olabilir. Bu tamamen siz ve danışmanınız ile ilgili bir durum.

Yüksek lisans seminer konusu bulmak için danışmanınız ile fikir birliği içinde olmaya dikkat edin. Zaman açısından avantaj sağlamak adına özgün bir makale veya bildiri olabilecek konu çalışabilirsiniz. Ya da yukarıda da belirttiğimiz gibi tezinizin konusu belli ise o konunun belli bir bölümünü çalışabilirsiniz.

Seminer çalışmaları çok kapsamlı olmasa da sizden bilimsel olarak bir çalışmanın nasıl metodolojik olarak kurgulanması gerektiği ve yazılması gerektiği noktasında jüri tarafında bir beklenti olacaktır. Bu yüzden danışmanınız ile konunuzu ve seminer çalışmanızın sürecini aktif olarak istişare etmeniz sizin lehinize olacaktır.

Paylaş