Yüksek lisans ve Doktora Tezi İntihal Testi Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Başlık

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
InstructorInstructor Uzman sorulalı 2 sene oldu

Akademik çalışmalar yapan herkesin yaptığı bilimsel yayınların intihal raporunu alması gerektiğinde belirli zorluklarla karşılaştığı görülmüştür. Bu zorlukları en çok da yüksek lisans ve doktora yapan ancak akademik kadroda olmayan adaylar yaşamaktadır. Çünkü Inthenticate ve Turnitin intihal yazılımlarına erişim hakkı genelde öğretim elemanlarına açık olduğundan intihal raporu almak zorlaşıyor. Arkadaşlar Yüksek lisans ve Doktora tezi yazanların yine en çok rastladığı sorunlardan birisi de yazdığı tezin intihal raporudur. Burada önemli olan hususları sizlerle 10 başlıkta paylaşacağız.

İşte 10 başlık

 1. Yüksek lisans ve doktora tezi intihal raporları iki şekilde ölçülür. Turnitin ve Ithenticate programları
 2. Her iki progamının birbirilerine göre avantajlı ve dezavantajlı olduğu durumlar vardır. Ancak Akademi de Tez raporları genelde Turnitin de makale ve bildiri raporları ise Ithenticate programında alınır.
 3. Soru şu: Peki ben bu programalrdan nasıl faydalanacağım? Maalesef bu programlar -çok profesyonel programlar olduğu için- ücretlidir ve ücretsiz plagrism yazılımları ile karıştırılmamalıdır. Dolayısıyla üniversitelerin kütüphaneleri bu programlara Tübitak desteğiyle abone olurlar ve akademisyenlere giriş yetkisi verirler. Sizde tez danışmanınız aracılığı ile veya tanıdığınız biri vasıtayla rapor alabilirsiniz. Yada abone olup yıllık ücret ödemelisiniz.
 4. Tez için çoğu ensitü maksimum intihal sınırı olarak %20, %25 veya %30 şart koyabiliyor. Bu enstitülerin sayfalarındaki yönetmeliklerde mevcuttur. Sizde raporunuzu buna göre ayarlayın.
 5. Turnitin de eklediğiniz Tez raporu size detaylı bir şekilde sunulur. Nerede nasıl bir alıntı yapılmış ve hangi yayından alınmış şeklindedir. Ancak örnek vermek gerekirse yöktez de indirdiğiniz bir tez den intihal yaptınız ve sistem bunu algılamadı. Bu kısım suistimale açık görünüyor fakat danışman, jüri veya ilerde bir kurul teziniz de böyle bir şey yakalarsa -ki yakalaması yüksek ihtimal- akademik kariyeriniz sonlanabilir. Dikkat etmekte fayda var.
 6. Turnitin de tez raporu alınırken rapor çıktıktan sonra diyelim ki düzenleme yaptınız ve tekrar yükleyip sonuç alacaksınız. Ancak burada bir sorun oluşuyor. O da şu, Turnitin yazılımı verileri gün içinde siz önceki dosyayı silseniz bile içinde tutuyor.
  • Yani ikinci yükleme de aynı dosya için size intihal yüzdesini %99 verebilir. Nedeni benzer dosyayı tanımlamış olmasından kaynaklı. Buna dikkat etmek için ilk dosya yüklemesinden sonra o raporu silip ertesi gün yeni halini tekrar yüklemeniz sorunu çözecektir.
 7. Ithenticate programı da bildiri veya makaleniz varsa bunları yükleyerek intihal raporunu elde edebileceğiniz devasa bir profesyonel yazılımdır.
 8. Ithenticate programı da Turnitin gibi hızlı ve kapsamlı bir rapor sunmaktadır. Farkı şu ki Turnitin de olduğu gibi dosya veya veri saklama yapmamaktadır.
 9. Bu programları kullanırken raporlarınız aldıktan sonra tez veya makale verilerinizi programdan tekrar silmeniz bazı uzmanlarca önerilmektedir.
 10. Sonuç olarak her iki programı da kullanışlılığı ve ülkemizdeki yaygın kullanımı itibarı ile size intihal raporu almanızda önerebiliriz. Herkese başarı ve kolaylıklar diliyoruz.
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry