YÖKDİL ve YDS’ye nasıl çalışılır?

ForumCategory: Akademik BilgilerYÖKDİL ve YDS’ye nasıl çalışılır?
Instructor asked 4 sene ago

YÖKDİL ve YDS’ye nasıl çalışılır?

Blackboard , chalkboard texture ( Filtered image processed vinta

Heryıl 2 defa yapılan YDS ve YÖKDİL sınavlarına nasıl çalışmalı ve nereden başlamalı? Buna yönelik birçok uzman ve akademisyen tarafından verilen öneriler ve stratejiler mevcut ve bizde bunları harmanlayarak sizlere bir yol çizdik. Buyrun başlayalım;

 1. İlk olarak ne yapmak istediğinize karar verin ve akademik kariyer planınızı ortaya çıkarın. Aksi takdirde yolunuz ve hedefiniz sürekli şaşabilir ve başarısızlığa uğrarsınız.
 2. Size kariyeriniz ve çizdiğiniz planda lazım dil puanı kaç buna karar verin. Daha doğrusu benim her zaman savunduğum dil geçici bir öğrenme olmamalı çünkü akademik kariyer isteyen biri dili sevmeli ve severek öğrenmeli derim. Siz de bu yoldan mı gitmek istiyorsunuz yoksa geçici işime yarar bir dil puanı alayım mı diyorsunuz. Odaklanmak ve yükseği hedeflemek lazım.
 3. Sizi tanıyan en iyi kişi yine sizsiniz. Temel seviyeniz ne durumda bunu ölçün ve kursa gitmek gerekip gerekmediği konusuna karar verin. Benim önerim her ne olursa olsun en azından bir kez 4 aylık bir YDS veya YÖKDİL kursuna gidin. Çünkü sistemi burada öğrenmiş oluyor ve buna göre yol alıyorsunuz.
 4. Kursa gittim ve bir şeyler öğrendim hepsi bu kadar mı? Değil tabii ki. Herkes kurs sonrası istediği puanı alamıyor çoğu zaman ama başlangıç için sağlam bir temel atıyor. Biz gelelim bundan sonrasında ne yapılacağına. Hem kursa giden hem kursa gitmeyen için bireysel çalışma stratejileri ne olabilir.
 5. AZİM, İSTEK ve MERAK = BAŞARI… Size en başından da söyledim. Sevmelisiniz aksi takdirde başarının gelmesi oldukça zorlaşıyor. Bu saydığımız üçlü olduktan sonra yolumuza başlayabiliriz.
 6. Kendinize ilk önce gidip Reader at Work I -II  adlı kitapları almak ve yanında da Cesur Öztürk, Suat Gürcan-Rıdvan Gürbüz’e ait bazı gramer ve kelime kitaplarını alabilirsiniz. Şimdi bazılarınız maliyetli olduğunu söyleyecek. O zaman bunların yanında İnternette hem görsel hem de döküman olarak dilediğiniz kadar ücretsiz İngilizce kaynak bulabileceğinizi belirtelim. Yeter ki nasıl arayacağımız bilelim.
 7. Aldığımız bu kaynaklarda gramer öğrenirken kelime çalışması yapmalı ve günde Reader at Work kitabının ilk versiyonundan en az bir tane makaleyi okumalıyız. Yine bilmediğimiz kelimeleri tureng.com veya normal sözlük kullanarak bulmalıyız. Bu kelimeleri bir not kağıdına veya kelime ajandasına kaydederek ara ara tekrar etmelisiniz.
 8. Zamanla göreceksiniz ki artık makale okurken birçok yeri rahatlıkla okuyabiliyor ve birçok kelimeyi rahatlıkla hatırlaya biliyorsunuz. Bununla tabi bu iş bitmiyor. Reader at work serisi bitince yapmanız gereken şey artık daha fazla YDS ve YÖKDİL’e yönelik sorular ve denemeler çözmek olmalı.
 9. YDS ve YÖKDİL denemeleri çözerken İngilizce makaleler, İngilizce haber siteleri, ama en önemlisi İngilizce akademik makaleler okumalısınız ve bilmediğiniz önemli kelimeleri not etmelisiniz. Ayrıca yine ODTÜ yayıncılığa ait olan More To Read I-II serisini de dileyenler alıp içindeki makaleleri okuyabilirler. Bu kitaplar da size çok şey kayacaktır.
 10. Deneme olarak size ücretsiz olarak sitemizde paylaştığımız denemeleri tavsiye ederim. Bunun yanında Akın Dil Eğitim ve Suat Gürcan – Rıdvan Gürbüz ikilisinin hazırladığı deneme setlerini de alabilirsiniz. Gerçekten her ikisi de kaliteli sorulardan oluşmakta ve İnternet üzerinden online olarak sipariş verebilirsiniz. Hepsini geçtim bizim paylaştığımız denemelerin yanında İnternetten farklı deneme setleri de bulabilirsiniz.
 11. YDS veya YÖKDİL sürecinde özellikler son 1 aya girmeden çok fazla deneme çözmeyin. Çünkü sizi bunaltabilir ve soğuyabilirsiniz. Önce sağlam bir yapı oluşturacaksınız ondan sonra son 1 ayda yavaş yavaş denemelerin sayısını artıracaksınız. Bunun yanında çözdüğünüz denemeleri analiz edip, sorular içinde bilmediğiniz gramer konularını ve kelimeleri not edip bir daha çalışacaksınız.
 12. Siz aksatmadan, planlı ve programlı bir şekilde çalışırsanız, emeğinizin karşılığı elbette alırsınız. Ama dediğim gibi bu işi sevmelisiniz. Dil öğrenmek zevklidir ama bizim ülkemizde bir ön yargı var. Bence bu gözümüzde çok fazla büyüttüğümüz için oluyor. Her neyse umarım dilediğiniz bu puanı alabilir ve kariyerinize devam edebilirsiniz.
[su_button url="https://www.akademikmecmua.com/forum/ucretsiz-yokdil-deneme-sinavlari/" target="blank" style="3d" background="#ca3a3a" size="6" icon="icon: check"]Ücretsiz YÖKDİL denemeleri için TIKLAYINIZ.[/su_button]

Bir Sonraki YÖKDİL (2019) Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Son 10 Yılın Çıkmış ALES Soruları