YÖKDİL Sınavının YDS’den Farkı Nedir?

ForumCategory: Akademik BilgilerYÖKDİL Sınavının YDS’den Farkı Nedir?
InstructorInstructor Staff asked 12 ay ago

YÖKDİL Sınavının YDS’den Farkı Nedir?

YÖKDİL’de soruların Sağlık, Sosyal, Fen şeklinde alanlara ayrılarak soruluyor olması adayların daha aşina olduğu kelimelerle karşılaşacağı anlamına gelebilir. Ancak sınavdaki soruları çözmek için İngilizce dışında herhangi bir alan bilgisine ihtiyaç yoktur. YÖKDİL sınavının Sosyal Bilimler, Fen Bilimler ve Sağlık Bilimleri şeklinde ayrılmış olması sadece cümle ve paragraf içeriklerini etkiler.

yökdil-2

–         YDS’de (4 x 5) 20 tane Paragraf sorusu soruluyorken YÖKDİL’de (4 x 5) 15 tane soruluyor olması sınava katılan adaylar için ufak da olsa bir avantaj olarak görülebilmektedir.

–        YDS’de sorulan diyalog tamamlama ve eş anlamlı cümle soru tiplerinin YÖKDİL’de sorulmaması bir avantajdır çünkü sınava hazırlanırken daha az soru tipine çalışılıyor bu da diğer soru tiplerine daha fazla vakit ayırabilmeniz anlamına gelmektedir.

–        YDS’de 6 tane çeviri sorusu sorulmaktadır. YÖKDİL’de ise çeviri soru tipi sayısı 12’ye çıkarılmıştır. YÖKDİL’de çeviri sorularının sayısının artması adaylar için büyük bir avantajdır, çünkü çoğu aday için sınavda en kolay çözülen soru tipi çeviri sorularıdır.

YÖKDİL’de çıkan soru tiplerini incelemek için “YÖKDİL’de Hangi Soru Tipleri Sorulmaktadır?” İçerikli yazımızı okuyabilirsiniz.

YÖKDİL her ne kadar kolay bir sınavmış gibi düşünülse de İngilizce bilgisi yeterli olmayan adaylar istedikleri puana ulaşamayacaklardır. Bu yüzden YDS’de veya YÖKDİL’de başarılı olabilmek için düzenli bir şekilde sınava yönelik çalışmak gerekmektedir.

Kaynak: Rh+