YÖKDİL Sınav İçeriği ve Soru Tipleri

ForumCategory: Akademik BilgilerYÖKDİL Sınav İçeriği ve Soru Tipleri
InstructorInstructor Staff asked 1 sene ago

YÖKDİL Sınav İçeriği ve Soru Tipleri

Her yıl 2 kez YÖK tarafından yapılan YÖKDİL sınavında çıkan soru tipleri teknik olarak hemen hemen YDS ile aynıdır. Bu yazımızda sizlere YÖKDİL sınavında çıkan soru türleri ve içeriği hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

YÖKDİL, yökdil, yokdil

İlk olarak 20 soru kelime ve gramer bilgisinin ölçüldüğü bölümdür. Bunların 6 tanesi kelime bilgisini14 tanesi gramer bilgisini ölçmektedir. Kelime sorularının 1 tanesi phrasal verb diğerleri normal kelime sorularıdır. Gramer bölümünde zamanlar, bağlaçlar, zarflar başta olmak üzere soru tipleri gelmektedir. Ancak bu soru tipleri zaman zaman soru sayısı bağlamında değişiklik göstermektedir.

6 kelime sorusu:

 • 1 phrasal verb
 • 5 normal kelime sorusu

14 gramer sorusu:

 • Preposition Bilgisi
 • Bağlaç bilgisi
 • Tense bilgisi
 • Gerund & infinitive bilgisi
 • Relative Clause & Noun Clause bilgisi

2: YÖKDİL Cloze Test (2×5) 10 Soru

Cloze test’te tıpkı YDS de olduğu gibi kelime ve gramer bilgisini ölçen 10 sorudan oluşmaktadır. Ancak YÖKDİL Cloze Test soru tipinde soru kökleri cümle şeklinde değil; paragraf şeklindedir. YÖKDİL’e katılan adaylara her paragraftan 5 adet soru sorulur. Cloze test bölümünde kaç tane gramer kaç tane kelime sorulacağı belli değildir. Paragrafın içeriğine göre sorular değişebilmektedir.

3: Cümle Tamamlama (11 soru)

YÖKDİL’de karşılaştığımız cümle tamamlama soruları hem okuduğunu anlama hem de gramer bilgisinin değerlendirildiği soru tipidir. Bu soru tipini yapabiliyor olmak sınavı geneli açısından büyük avantajdır.

4: TR&ENG Çeviri (12 soru)

YDS’de adaylara 6 adet çeviri sorusu sorulmaktadır ancak YÖKDİL’de toplam 12 adet çeviri sorusu sorulmaktadır. Bu soruların yarısı Türkçeden İngilizceye; diğer yarısı İngilizceden Türkçeyedir. Bu sayının YÖKDİL’de fazla olması sınava giren katılımcıları lehine bir durumdur zira çeviri soruları çoğu zaman yabancı dil sınavında çantada keklik olarak görülür ancak yine de küçümsememek ve soruları dikkatli okumak gerekiyor.

5: Paragraf Tamamlama (6 soru)

YÖKDİL paragraf tamamlama soruları YDS de olduğu gibi çok zor değildir. Ancak sonuç olarak bu paragraflar ilgili alandaki akademik yayınlardan çıkarılmıştır. Burada 4-5 cümlelik bir paragrafın herhangi bir cümlesi çıkartılarak kullanıcıdan tamamlaması beklenir.

6: İlgisiz Cümle (6 soru)

Bu soru tipi de yine adaylara paragraf yönlendirmektedir. Paragraf tamamlamadan farklı olarak sizden ilgili paragrafın anlam bütünlüğüne uymayan cümlenin çıkarılması istenir. Bu soru tipinin rahat çözülebilmesi için çok fazla İngilizce akademik makale okumuş olmak, bu tipte soru çözmek ve özellikle okuduğunu anlayabilmek gerekiyor.

7: YÖKDİL Paragraf Soruları (15 soru)

YDS’de 20 paragraf sorusu gelirken, YÖKDİL’de 5 paragraftan ve her birinde 3’er soru bulunduran 15 soru bulunmaktadır. YÖKDİL’de daha az paragrafın olması adayların lehine bir durumdur. Çünkü YDS veya YÖKDİL sınavlarına giren adayların çok zorlandığı bölüm paragraf sorularıdır.

YÖKDİL sınavının avantajları nelerdir?

 •  YÖKDİL’de soruların Sağlık, Sosyal, Fen şeklinde alanlara ayrılması aday için avantajdır. Ancak tabii ki yine de iyi bir puan almak İngilizce yeterlik seviyesinin her halükarda iyi olmasına bağlı bir durum.
 • YÖKDİL YDS’ye göre daha basit ama sınav süresi yine 180 dakika bu da bir diğer avantaj. Yani sorular bu sürede rahatlıkla yetiştirilebiliyor.
 • YÖKDİL’de aynı YDS gibi 4 yanlış 1 doğruyu götürmüyor.
 • YDS’de sorulan diyalog tamamlama ve eş anlamlı cümle soru tiplerinin YÖKDİL’de sorulmaması bir avantajdır çünkü sınava hazırlanırken daha az soru tipine çalışılıyor bu da diğer soru tiplerine daha fazla vakit ayırabilmeniz anlamına gelmektedir.

İçerik Oluşturulurken Yararlanılan Kaynak: Remzihoca.com