YDS puanı istemeyen Yüksek Lisans Programları

ForumCategory: Akademik BilgilerYDS puanı istemeyen Yüksek Lisans Programları
Instructor asked 4 sene ago

YDS puanı istemeyen Yüksek Lisans Programları var mıdır?

Yds veya Yökdil gibi dil puanı istemeden yüksek lisans alan programlar mevcuttur. Ancak bu durum batıdaki büyük üniversiteler için geçerli olmayabiliyor. Bu durumun üniversiteye göre değiştiği gerçeğinin yanında bölüme göre de değiştiği bilinmektedir. Ancak taşra üniversitelerinde daha çok tek merkezden standart belirlenir. Yani çoğu enstitü benzer kurallar işletir. Bu da genellikle yüksek lisans programlarında zorunlu dil şartı istenmemesidir. Ancak bu bazı üniversitelerde hiç istenmediği anlamına da gelmiyor.

Yani dil puanı örneğin yüzde 10 veya 20 etki eder denilebilir ama dil puanı olmadan başvuru yapılamaz şeklinde bir sınırlamayı ülkemizde çoğu üniversite istemez. Büyük bazı üniversiteler bile dil şartı olarak 50 veya 60 ister ama siz başvuru yaparsınız ve belki de kazanırsınız fakat size bu puanı al sonra gel başla derler. Yani programa yerleşmenize mani olmazlar. Bu da bir avantaj ve teşvik edici unsur olabilir.

Büyük Üniversiteler ve İngilizce Eğitim veren Programlar

Büyük üniversitelerin ve özellikle İngilizce eğitim veren yüksek lisans programların dil şartları vardır. Bu bazen en az 50 bazen en az 60 veya programına-üniversitesine göre daha yukarı bir baraj olabilmektedir. Dediğimiz gibi dil şartı üniversitelerin pek de bir standarda koyamadığı bir durum çünkü ülkemizdeki adayların da dil eğitiminde başarısız olması ve yüksek puanlar alamamasından dolayı üniversiteler şartları dönem dönem değiştirebilmektedir. Bu yüzden doğrudan şu üniversitenin dil şartı şöyledir demek zor olabiliyor. Ama dediğimiz gibi çoğu üniversite artık yüksek lisans başvurusunda dil şartını zorunlu şart olarak öne sürmüyor ama değerlendirmeye alabiliyor. Bu da daha çok adayın başvurmasını sağlıyor. 

Sizlere güz ve bahar dönemlerinde sunduğumuz yüksek lisans ve doktora ilanlarını forum bölümünden inceleyebilir ve üniversitelerin mevcut şartlarını öğrenebilirsiniz.

İstanbul Kültür Üniversitesi 2017-2018 Güz Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora İlanı

Dil Puanı İstemeyen Doktora Programları var mıdır?