Özel öğrenci statüsü nedir? Kimler faydalanabilir?

ForumKategori: Akademik BilgilerÖzel öğrenci statüsü nedir? Kimler faydalanabilir?

İçindekiler

Özel öğrenci statüsü nedir?

ozelogrenciÖzel öğrenci statüsü; kontenjanları az olan üniversitelerin açtığı yüksek lisans ve doktora programlarına, sözlü mülakat veya yazılı sınav sonucunda kayıt hakkı kazanamayan ancak bu üniversiteden lisans veya lisansüstü eğitim almak isteyen öğrenciler için o üniversitenin ilgili enstitüsü tarafından öğrenciye özel öğrenci statüsü verilmesi ve öğrencinin kabulü ile diğer öğrenciler ile beraber eğitim almasına denir.

 

 

  • Özel öğrenci olmak için bireyin başvurduğu üniversiteler başvuruları değerlendirdikten sonra öğrenciyi genel olarak kabul ederler. Çünkü özel öğrenci statüsündeki öğrenci dönemlik ücret ödemesi yapar.
  • Özel öğrenci kabulünde lisans notu vb. durumlara bakılmaz.
  • Burada öğrencinin bazı üniversitelerin ilgili bölümlerinden sevdiği dersleri alması veya alanda kabul görmüş uzman hocalardan ders alması özel öğrenciliğin esas amacıdır.
  • Özel öğrenci statüsü ile öğrenci kendine yeni bir ortam bulur, geliştirir, yeni hocalar ve arkadaşlar tanır. Bu da her zaman kişisel ve akademik gelişimine katkıda bulunur.
  • Özel öğrenci olarak katıldığınız enstitü veya fakültede aldığınız derslerin kredisi kendi bölümünüz derslerin kredisinin 1/3’inden fazla olamaz.
  • Özel öğrenci iken geçen süre normal öğrenim süresine dahildir.
  • Özel öğrencilikte ve değişim programındaki öğrenciler katkı payını kayıtlı olduğu üniversite birimine öder.
  • Özel öğrenci olarak yaz okullarına katılacak öğrenciler, yaz okulu ücretini dersi aldıkları yüksek öğretim kurumuna öderler.

Özel öğrenci nasıl olunur ve kimler başvurabilir?

Özel öğrenci olmak için yukarıda saydığımız şartları sağlayan herkes başvurabilir. Aslına bakarsanız pek de özel bir şartı yok. Siz de herhangi bir bölümden özel öğrenci olmak için başvurabilirsiniz. Tek yapmanız gereken üniversitelerin ilgili enstitü sayfalarındaki duyuruları takip etmek olacak. Esenle kalın…

Paylaş