Bilimsel yayında giriş kısmı nasıl yazılır?

ForumKategori: Lisansüstü EğitimBilimsel yayında giriş kısmı nasıl yazılır?
Uzun zamandır yüksek lisans ve doktora döneminde özellikle başlangıç aşamasında olan öğrenciler için bilimsel araştırma nasıl yapılır, tez bölümleri nasıl yazılır ve nelere dikkat edilir ile ilgili bir yazı dizisi hazırlamayı düşünüyorduk. İlk olarak bir tez veya bilimsel bir makalenin en önemli kısımlarından birisi olan giriş bölümünün yazımında dikkat edilmesi gerekenleri başlıklar halinde sıralayacağız.

 1. Elinizde öncelikle literatürünü araştırmanız ve bunun sonucunda da rapor (Tez, makale, bildiri) haline getirip sunmanız gereken bir konu var. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey konunuzun literatür taramasını kapsamlı yapmak olacak. Bununla ilgili “akademik araştırma nasıl yapılır” adlı yazımızı şuradan inceleyebilirsiniz. Yalnız literatür taraması yaparken elbette derinlemesine araştırma yapın ama sakın makale veritabanları içinde kaybolmayın. Zira bulduğunuz yüzlerce belki de binlerce kaynak size zaman kaybettirebilir. O yüzden doğru kaynaklara ulaşmayı deneyin. Doğru aramalar yapın.
 2. Elde ettiğiniz makale, tez, bildiri, kitap ve kitap bölümü gibi yayınlar sizin o konu hakkındaki literatürünüz yani alan yazın taramanız oluyor. Bu veriler üzerinden elde edilecek bilgiler bize yol gösterecek.
 3. Şimdi elde ettiğimiz yayınları konumuza uygun olanları ve olmayanları ayırmamız gerekiyor. Bu aslında ilk maddenin sonunda yaptığımız uyarıyı işaret ediyor. Çok sayıda kaynak bulabilirsiniz. Ama önemli olan doğru kaynakları bulabilmek yani işinize yarayacaklar önemli… İşe yarar kaynakları sırayla hızlıca gözden geçirip bunları süzmemiz ve belli kategoriler altında toplamanız gerekiyor. Bu işlem bitince elinizdeki yayın sayısı yarı yarıya bile düşse hedef noktası için artık daha sağlam verilerin elinizde olduğuna inanın.
 4. Şimdi kısaca belirtmek gerekirse makalede giriş değimiz kısım maksimum 1,5 sayfadan oluşur. Makalelerde giriş yazarken olabildiğince anlaşılır ve net bir şekilde problem ilgili literatür desteğiyle genelden özele doğru yazılır. Ne az ne de gereksiz çok fazla bilgi verilir. Tezlerde ise giriş genelde problem durumu, amaç ve önemle birlikte problem cümlelerini kapsar. Yani burada bir sayfa sayısı belirtmek doğru olmaz. Bu sizin probleminizi nasıl tanımladığınıza ve içeriğinizin kapsamına bağlı bir durum.
 5. Giriş kısmının temel amacı hazırladığınız yayını okuyan bir kişiye konu veya probleminiz hakkında ön bilgi sunmaktır. Bu ön bilgiyi sunarken fazla detaylı ve gereksiz cümlelerden kaçınınız. Çalışmanızın dayandığı literatürden bilgiler sunarak gerekçe ve mantığını ortaya koymalısınız. Bu genelden özele doğru olmalıdır. Birçok enstitünün tez yazım kılavuzunda giriş kısa tutulur ve içinde problem tanımlanır. Asıl literatür 2. bir bölüm olarak kuramsal çerçeve başlığı altında verilir.
 6. Makale türü yayınlarda hazırlanan giriş bölümleri daha detaylı ve kapsayıcı olurken tez için hazırlanan giriş sadece problemi tanımlayıp olaya bir giriş yapmaktır. Sonrası farklı alt başlıklar halinde gelmektedir.
 7. Giriş yazarken dikkat edilmesi gereken bir diğer temel husus da konu veya probleminizin dayandığı kaynaklara atıflarınız ve bu kaynaklardan bahsetmeleriniz olacaktır.
 8. Giriş kısmında asla “ben” ve “sen”li ifadeler kullanılmamalıdır. Ayrıca giriş bölümü ve tezinizin genelinde cümle sonlarındaki yüklem çekimlerine dikkat edin. Örneğin; bir cümle sonunda “kullanıldı”, “kullanılacak”, “kullanılıyor” yerine “kullanılmıştır” veya “kullanılmaktadır” formatında bir yapı kullanmalısınız.
 9. Giriş kısmında olabildiğince süslü cümlelerden kaçınılmalı, kesin ve iddialı ifadeler kullanılmamalıdır.
 10. Bir de anlatacağınız şeyleri detaya girmeden okuyucuya sunun. Çok uzun cümleler kurmayın. Bu uzun cümle hatasını birçok aday yapmaktadır. Anlatımınız basit, sade ve akademik olmalıdır. Ayrıca bir sayfada aynı kaynakçadan 2’den fazla alıntı yapmayın.
 11. Okuyucuya probleminizi anlatırken cümleler arasında kopukluk olmamalı ve birbirini destekler cümleler kullanıp, kanıtlar sunmalısınız. Bu şekilde ancak okuyucuya etkili ve şeffaf bir yayın sunmuş olursunuz. Bu da yine giriş bölümü için önemli bir ayrıntıdır.
 12. Eğer makale veya tezinizde bir terimin kısaltmasını kullanacaksınız buna giriş bölümünde önce terimi veya sözcük öbeğini yanına parantez içinde kısaltmasını yazarak verin. Sonra devam eden yerlerde sadece kısaltmayı kullanın. Örnek: Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) …. ilk cümle bu şekilde sonraki cümlelerde hep MEB ifadesini doğrudan kullanabilirsiniz.
 13. Unutmayın girişin amacı yaptığınız yayını okuyucuya tanıtmaktır. Okuyucuyu yormadan net ve anlaşılır cümleler kullanarak derdinizi anlatmalısınız. Tez ve bilimsel yayınlarda etkili bir giriş bölümünün nasıl yazılacağını anlattığımız bu yazıda sizlere umarım faydamız olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

Paylaş