Bilimsel yayında giriş kısmı nasıl yazılır?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
InstructorInstructor Uzman sorulalı 2 sene oldu

Blackboard , chalkboard texture ( Filtered image processed vinta

Bilimsel yayında giriş kısmı nasıl yazılır?

Uzun zamandır yüksek lisans ve doktora döneminde özellikle başlangıç aşamasında olan öğrenciler için bilimsel araştırma nasıl yapılır, tez bölümleri nasıl yazılır ve nelere dikkat edilir ile ilgili bir yazı dizisi hazırlamayı düşünüyorduk. İlk olarak bir tez veya bilimsel bir makalenin en önemli kısımlarından birisi olan giriş bölümünün yazımında dikkat edilmesi gerekenleri başlıklar halinde sıralayacağız.

 1. Elinizde araştırmanız ve sonucunda rapor (Tez, makale, bildiri) olarak sunmanız gereken bir konu var. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey konunuzun literatür taramasını kapsamlı yapmak olacak. Bununla ilgili “akademik araştırma nasıl yapılır” adlı yazımızı şuradan inceleyebilirsiniz.
 2. Elde ettiğiniz makale, tez, bildiri, kitap ve kitap bölümü gibi yayınlar sizin o konu hakkındaki literatürünüz yani alan yazın taramanız oluyor. Bu veriler üzerinden elde edilecek bilgiler bize yol gösterecek.
 3. Şimdi elde ettiğimiz yayınları konumuza uygun olanları ve olmayanları ayırmamız gerekiyor. Yani işe yarar veya yaramaz şeklinde sırayla hızlıca gözden geçirip bunları süzmemiz gerekiyor. Bu işlem bitince elinizdeki yayın sayısı yarı yarıya bile düşse hedef noktası için artık daha sağlam verilerin elinizde olduğuna inanın.
 4. Şimdi kısaca belirtmek gerekirse makalede giriş değimiz kısım maksimum 1,5 sayfadan oluşur ve ne az ne de gereksiz bilgi verilir. Tezlerde ise yine gerekli bilgi maksimum 2 veya 3 sayfada verilir. Amaç kısmı ayrı olarak ele alınır.
 5. Giriş kısmının temel amacı hazırladığınız yayını okuyan bir kişiye konu veya probleminiz hakkında ön bilgi sunmaktır. Bu ön bilgiyi sunarken fazla detaylı ve gereksiz cümlelerden kaçınınız. Çalışmanızın dayandığı literatürden bilgiler sunarak gerekçe ve mantığını ortaya koymalısınız.
 6. Makale türü yayınlarda hazırlanan giriş bölümleri daha detaylı ve kapsayıcı olurken tez için hazırlanan giriş sadece problemi tanımlayıp olaya bir giriş yapmaktır. Sonrası farklı alt başlıklar halinde gelmektedir.
 7. Giriş yazarken dikkat edilmesi gereken bir diğer temel husus da konu veya probleminizin dayandığı kaynaklara atıflarınız ve bu kaynaklardan bahsetmeleriniz olacaktır.
 8. Giriş kısmında asla “ben” ifade kullanılmamalı ve “kullanıldı”, “kullanılacak”, “kullanılıyor” yerine “kullanılmıştır” şeklinde bir yapı kullanmalısınız cümle sonlarında.
 9. Giriş kısmında olabildiğince süslü cümlelerden kaçınılmalı, kesin ve iddialı ifadeler kullanılmamalıdır.
 10. Bir de anlatacağınız şeyleri detaya girmeden okuyucuya sunun. Çok uzun cümleler kurmayın. Ayrıca bir sayfada aynı kaynakçadan 2 den fazla alıntı yapmayın.
 11. Okuyucuya probleminizi anlatırken cümleler arasında kopukluk olmamalı ve birbirini destekler cümleler kullanıp, kanıtlar sunmalısınız. Bu şekilde ancak okuyucuya etkili ve şeffaf bir yayın sunmuş olursunuz.
 12. Eğer makale veya tezinizde bir terimin kısaltmasını kullanacaksınız buna giriş bölümünde önce terimi veya sözcük öbeğini yanına parantez içinde kısaltmasını yazarak verin. Sonra devam eden yerlerde sadece kısaltmayı kullanın.
 13. Unutmayın girişin amacı yaptığınız yayını okuyucuya tanıtmaktır. Okuyucuyu yormadan net ve anlaşılır cümlelere kullanarak derdinizi anlatmalısınız. Tez ve bilimsel yayınlarda etkili bir giriş bölümünün nasıl yazılacağını anlattığımız bu yazıda sizlere umarım faydamız olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry