Bilimsel çalışmalar için kullanılan online anket oluşturma araçları

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
InstructorInstructor Uzman sorulalı 2 sene oldu

Bilimsel yayın hazırlamada ve tez yazımında kullanacağınız veri toplama araçlarından en sık olanı ankettir. Anket oluşturmak geçmişten günümüze -son 5 yıl hariç- daha çok kağıt üzerinde hazırlanıp ve elden kağıt üzerinde örneklem gruba dağıtılarak veri toplanırdı. Aslında günümüzde bu yöntemi daha güvenilir bularak hala bu şekilde veri toplayanlar da mevcut ancak son yıllarda artık örneklem gruplarının çeşitli olması ve daha bir heterojen yapıya sahip olması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu da teknoloji kartını kullanmayı gerektirdi.

Mobil sektör, eğitimde teknoloji kullanımı ve geliştirilmesi ve internetin artık yaygınlaşması ve hızlanması gibi değişik faktörlerin ortaya çıkması ile anketler de artık online olarak oluşturulup zaman ve mekandan bağımsız olarak daha çok kişiye ulaştırılması sağlanıyor. Birey ücretli veya ücretsiz online anket oluşturma araçlarını kullanarak ölçeğini oluşturmakta ve hem kapalı uçlu hem de açık uçlu sorularını bu sistemler üzerinde düzenleyebilmektedir. Özellikler Google Docs gibi gelişmiş özelliklere sahip anket oluşturma araçları ile dilediğiniz tarzda anket ve ölçme araçlarını oluşturabiliyorsunuz. Sonrası anket linkini gerekli ortamlara mail atmak ve paylaşmak oluyor.

Şimdi sizlere hem ücretli hem de ücretsiz bilim dünyasında en çok kullanılan ve memnun kalınan anket oluşturma araçlarını listeleyeceğiz.

  1. Qualtrics : Hem ücretli hem de ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu sistem oldukça gelişmiş ve güçlü bir yapıya sahiptir. Sistem içerisinde online anket oluşturabilir, elde ettiğiniz verilerin bütün istatistik analizlerini yapabilirsiniz. Bu sistem ayrıca büyük şirket veya kurumların büyük verilerini saklayıp, bunları analiz etme imkanı da vermektedir. Sistem dışarıya veri çıktısı vermektedir.
  2. SurveyGizmo: Bu sistem de gelişmiş bir anket oluşturma olanağı sunmaktadır ancak kullanılabilirliği daha az olduğu söyleniyor. Sisteme ücretsiz kayıt olabilir ve kullanabilirsiniz. Sistem dışarıya veri çıktısı vermektedir.
  3. SurveyMonkey: Survey monkey Qualtrics ve surveygizmoya göre daha profesyonel işler çıkartmanızı sağlar. Sistem çok gelişmiş ve kapsamlı özelliklere sahiptir. Sisteme kayıt olup anket oluşturabilir ve elde ettiğiniz verilerin birçok analizini yapabilirsiniz. Sistem dışarıya veri çıktısı vermektedir.
  4. Google Forms (Google Docs Anket): Google araçlarını kullanan milyonlarca kişi aynı Google hesabı ile bu araçları kullanabildiği için Google Formlar çok sık akademide kullanılmaktadır. Öğrenci, öğretmen ve akademisyenlerin ülkemizde en sık kullandığı online veri toplama aracı olarak bilinmektedir. Sistemde ücretsiz olarak anketini oluşturabilir ve bunu paylaşabilirsiniz. Dışarıya birçok formatta veri çıktısı da vermektedir.
  5. Limesurvey: Gelişmiş ve oldukça performanslı bir online anket sistemidir. Sistemi kendiniz de alıp web portalınıza kurabilir oradan veri toplayabilirsiniz.
  6. Sogosurvey: Öğrencilere ve eğitimcilere ücretsiz paketler sunan ve aynı zamanda kurum ve kuruluşlara ücretli hesaplar sunan sistemi oldukça gelişmiş ve popüler bir yapıya sahiptir. Son yıllarda oldukça sık kullanılmaktadır.
  7. Typeform: Yine kullanıcılara ücretsiz seçenekler sunarak online anket, quiz ve soru formları oluşturarak veri toplanmaktadır. Sistem oldukça kullanışlı ve arayüzü gayet sadedir.
  8. Zoho: Zoho adlı online anket oluşturma sistemi uyumluluk, veri analizi ve daha birçok noktada kullanıcılara oldukça yararlı imkanlar sunmaktadır.
0 Cevap
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry