Bilimsel bir yayında bulgular kısmı nasıl yazılır?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
InstructorInstructor Uzman sorulalı 2 sene oldu

Bilimsel bir yayında bulgular kısmı nasıl yazılır?

Blackboard , chalkboard texture ( Filtered image processed vinta

Yaptığınız bilimsel çalışma (makale, bildiri, tez) veri topladığınız bir araştırma ise bunun yöntem sonrasında bulgularını sunmanız gerekmektedir. Bulgular bilimsel yayınlarda yöntem kısmından sonra gelir ve sizin yayınlarınızı okuyan insanlar önce özet bölümüne sonra sırasıyla yöntem, bulgular ve sonuçlara bakarlar.

Bulgular bölümü nasıl yazılır?

Çalışmanızın öncelikle veri toplama araçları ile verilerinin toplanmış olması gerekiyor. Veri toplama işleminden sonra elde ettiğiniz verileri analiz edip ortaya çıkan sonuçları akademik bir dille yorumlayıp bulgular kısmına eklemelisiniz. Bunu yaparken çalışmanızın başında hangi problem ve alt problem cümlelerini yazdıysanız o cümlelere birer başlık açıp bu başlıklar altında hangi bulgu hangi sorunuza cevap veriyorsa yazarsınız. Bulgular önce genel bir giriş bilgisiyle başlayıp (bu bölümde hangi alt başlıklar olduğu ve içerik olarak neyin yer alacağı bilgisi) daha sonra problem ve alt problem cümlelerine vereceğiniz yanıtlar sunulmalıdır. Araştırma bulgularının yapısı üzerinde çalıştığınız yayına göre kısmen değişebilmektedir. Tez yazarken bulgular kısmı için halihazırda “Tez yazım kılavuzu” size ne gibi kurallara göre yazacağınızı söylüyor. Ancak burada yukarıda söylediğimiz problem cümlelerin başlıklar halinde olması şarttır buna dikkat ediniz. Makale veya bildiri yazarken bulgular (results) kısmı nasıl yazacağımıza gelince işlem biraz değişebiliyor. Burada doğrudan araştırmanızın bulgularını yazmanız gerekebilir veya göndereceğiniz derginin kurallarına göre problem cümlelerine göre bulgularınızı ekleyebilirsiniz.

Bulgular bölümü maksimum kaç sayfa olmalı?

Bulgularınızı tez için yazıyorsanız elbette buna bir sayfa sınırı getirmek saçma olur-tabi çok az sayfa olmamalı-.  Ancak makale veya bildiri formatındaki yayınlarınızda bulgular kısmını en az 2 sayfa olacak şekilde olmalı. En fazla şu kadar sayfa olmalı demek doğru olmaz. Çünkü makaleyi göndereceğiniz dergiler maksimum zaten 15 veya 20 sayfalık makaleleri kabul ediyorlar. Kimi dergilerde örneğin 5000 kelimeyi geçmeyen makaleleri ön değerlendirmeye kabul ediyorlar. Bu ve bunun gibi kriterlere dikkat ederek bulgularınızı oluşturmanız ve en önemlisi bunları yaparken akademik kitaplar, benzer makaleler, farklı yayınlardan yararlanmalısınız. Çevrenizden ve danışman hocanızdan yardım almalısınız. Özellikle bilimsel araştırma yöntem ve tekniklerine hakim olmalısınız. Bir sonraki akademik blog yazımızda görüşmek dileğiyle esen kalın….

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry