Bilimsel bir yayında bulgular kısmı nasıl yazılır?

ForumCategory: Akademik BilgilerBilimsel bir yayında bulgular kısmı nasıl yazılır?
InstructorInstructor asked 4 sene ago

Bilimsel bir yayında bulgular kısmı nasıl yazılır?

Blackboard , chalkboard texture ( Filtered image processed vinta

Tezde ve makalede bulgular bölümü nasıl yazılmalı ve nelere dikkat edilmelidir? Bu soru ile her yüksek lisans öğrencisi karşılaşmıştır. Yaptığınız bilimsel çalışma (makale, bildiri, tez) veri topladığınız bir araştırma ise bunun yöntem sonrasında bulgularını sunmanız gerekmektedir. Bulgular bölümü yapılan akademik çalışma için oldukça önemlidir. Çünkü bulgular bilimsel yayınlarda yöntem kısmından sonra gelen ve çalışmanız sonucunda analiz ettiğiniz verilerin yorumlanmış halinin bulunduğu bölümdür. Peki bu bölümü yazarken nelere dikkat etmeliyiz?

Bulgular bölümü nasıl yazılır?

Çalışmanızın öncelikle veri toplama araçları ile verilerinin toplanmış olması gerekiyor. Veri toplama işleminden sonra elde ettiğiniz verileri analiz edip ortaya çıkan sonuçları akademik bir dille yorumlayıp bulgular kısmına eklemelisiniz. Bunu yaparken çalışmanızın başında hangi problem ve alt problem cümlelerini yazdıysanız o cümlelere birer başlık açıp bu başlıklar altında hangi bulgu hangi sorunuza cevap veriyorsa yazarsınız.

Bulgular önce genel bir giriş bilgisiyle başlayıp (bu bölümde hangi alt başlıklar olduğu ve içerik olarak neyin yer alacağı bilgisi) daha sonra problem ve alt problem cümlelerine vereceğiniz yanıtlar sunulmalıdır. Araştırma bulgularının yapısı üzerinde çalıştığınız yayına göre kısmen değişebilmektedir. Tez yazarken bulgular kısmı için halihazırda “Tez yazım kılavuzu” size ne gibi kurallara göre yazacağınızı söylüyor. Ancak burada yukarıda söylediğimiz problem cümlelerin başlıklar halinde olması şarttır buna dikkat ediniz. Makale veya bildiri yazarken bulgular (results) kısmı nasıl yazacağımıza gelince işlem biraz değişebiliyor. Burada doğrudan araştırmanızın bulgularını yazmanız gerekebilir veya göndereceğiniz derginin kurallarına göre problem cümlelerine göre bulgularınızı ekleyebilirsiniz.

Bulgular bölümü maksimum kaç sayfa olmalı?

Bir yayın için en fazla veya en az şu kadar sayfa olmalı demek doğru olmaz. Mesela bulgularınızı tez için yazıyorsanız buna bir sayfa sınırı getirmek saçma olur. Tabi tez için çok az sayıda bulgu paylaşmak araştırmanızın gücüne ve güvenilirliğine gölge düşürebilir. Ama kime göre neye göre? Yani demek istediğimiz şey sayfa takıntınız olmasın. Yapmanız gereken ve sunmanız gerekenleri doğru bir şekilde kılavuza uygun şekilde yorumlamanız ve yansıtmanız yeterlidir. Makaleler için zaten bulgular minimum 2 sayfa olacak şekilde düzenleniyor. Tabi makaleyi göndereceğiniz dergilerin belli bir sayfa sınırı var ise ona göre planlama yapılabilir. Belki bulgular bölümünde tekrarlanan ve çıkarıldığında sorun olmayacak yerler kaldırılır. Bu ve bunun gibi kriterlere dikkat ederek bulgularınızı oluşturmanız ve en önemlisi bunları yaparken akademik kitaplar, benzer makaleler, farklı yayınlardan yararlanmalısınız. Çevrenizden ve danışman hocanızdan yardım almalısınız. Özellikle bilimsel araştırma yöntem ve tekniklerine hakim olmalısınız. Bir sonraki akademik blog yazımızda görüşmek dileğiyle esen kalın…

 

[snax_content]
Avatar

Written by

2. YÖKDİL Sınavına Başvurular Ne Zaman Başlıyor?

YÖK Not Dönüşüm Tablosu