Aynı anda 2 üniversitede yüksek lisans ve doktora yapılabilir mi?

ForumCategory: Akademik BilgilerAynı anda 2 üniversitede yüksek lisans ve doktora yapılabilir mi?
InstructorInstructor Staff asked 3 sene ago

Aynı anda 2 üniversitede yüksek lisans ve doktora yapılabilir mi?

Bugünlerde sıkça yaşanılan bir probleme değineceğiz. Arkadaşlar aynı anda 2 yerde yüksek lisans yapmak veya doktora yapmak yasaklandı. Herhangi bir program kazandıktan sonra kayıt esnasında e-devlette başka bir programda daha yüksek lisans/doktoraya kayıtlısınız deniyor ve çoğu üniversitede bu şekilde kayıtlarda çeşitli sorunlar çıkabiliyor. Peki nedir bu sorunlar yaşanılan tecrübelerden örnekler ile açıklamaya çalışalım.

Örneğin; A üniversitesinde yüksek lisans kaydı olan Şahıs B üniversitesine bütünleşik doktora kaydı yapmaya gidiyor ve kendisine önce yüksek lisans kaydının silinmesi isteniyor. Bu tür uygulamalara dikkat edilmesi gerekir aksi takdirde kayıt tarihleri riske girebilmektedir.

Veya bir doktora programında kayıtlı iseniz ve bir sonraki dönemde herhangi farklı bir bölüm/üniversitede doktora kazanıp kayıt yapmaya çalıştığınızda aldığınız cevap yine aynı “Farklı bir üniversitede başka bir doktora programına kayıtlısınız, önce onu sildirmeniz gerekir” denmektedir.

Üniversiteler online başvuru alırken verileri e-devletten çektiği için ve siz de e-devlette öğrenci göründüğünüz için sistem hata veriyor.  Ancak şu durumlarda örneğin; ben A üniversitesinde doktora eğitiminde iken B üniversitesinde farklı bir bölümden  lisans programı veya tezsiz yüksek lisans programi kazandım ve kayıt yaptırmak istedim. Benden sadece 2. üniversite olduğu için 129 TL lik dönemlik harç yatırmamı isteyecektir.  Bunun dışında sorun yaşamamam gerekir.

Sonuç olarak dediğimiz gibi her şeye hazırlıklı olmanız gerekiyor. E-devletten görünen birden fazla lisansüstü öğrencilik sizi programlara kayıt yaptırırken sıkıntıya sokabilir.