Araştırma Görevlisi Maaşları ne kadar?

ForumKategori: Akademik Kadro İlanlarıAraştırma Görevlisi Maaşları ne kadar?
InstructorInstructor Uzman sorulalı 2 sene oldu

Araştırma görevlisi ne kadar maaş almaktadır? sorusuna bu yazımızda cevap vereceğiz. Bildiğiniz gibi ülkemizde araştırma görevlileri 2016 yılına kadar 3 farklı şekilde istihdam edilmekteydi.

  1. ÖYP usul ve esaslarına göre (Daimi kadro)
  2. 33/a Cari Atama esaslarına göre (Daimi Kadro)
  3. 50/d Cari Atama esaslarına göre (Geçici Kadro)

Bu kadrolardan ÖYP bildiğiniz gibi kaldırıldı ve mevcut ÖYP ile atanan araştırma görevlileri 50/d statüsüne geçirildi. Şu an üniversitelerde 33/a ve 50/d kadrosuna bağlı asistanlar görev yapmaktadır. Sizlere daha önce de araştırma görevlisi alımlarının tanımını yaparken bu kadrolara yoksis.yok.gov.tr/ilansayfa adresinden başvurulabileceğini söylemiştik.

Son 1 yıl da açılan ilanlara bakıldığında genel olarak enstitülere bağlı 50/d’li araştırma görevlisi kadroları açılmaktadır. Hal böyle iken herkesin aklında araştırma görevlisi olmanın zorlu bir yol olması verilen maaşa değiyor mu sorusu yatıyor. Araştırma görevlisi maaşları il ve üniversitelere göre değişkenlik gösteriyor.

  • Normal statüdeki araştırma görevlisi maaşı tahmini en az 4000 TL,
  • Geliştirme ödeneği alan araştırma görevlisi maaşı tahmini en az 4500 TL,
  • Bunun dışında farklı döner sermaye alanların maaşları veya akademik teşvik ile yükseklen maaşlar duruma göre yükselmektedir.

Gördüğünüz gibi araştırma görevlisi maaşları günümüz şartlarında oldukça iyi bir çizgi seyretmektedir. Siz de akademik bir kariyer için araştırma görevlisi olmayı düşünebilirsiniz. Esen kalın….