ALES sınavında kim hangi bölümü çözmeli?

ForumCategory: ALES SınavıALES sınavında kim hangi bölümü çözmeli?
InstructorInstructor Staff asked 3 sene ago

Edit 1: ALES 2018 yılında yapılan düzenleme ile sadece Sayısal  ve Sözel olmak üzere 2 bölümden oluşmaktadır. Her bölümde 50’şer sorudan toplamda 100 soru bulunan ALES’te toplam süre 150 dakikadır. Bu sınava gören adaylar alan farketmeksizin TÜM SORULARI çözmelidir. Sözel, sayısal ve eşit ağırlık puanı sizin ilgili iki bölümden yaptığınız net ham puana göre farklı kat sayılar ile çarpılmakta ve puanınız hesaplanmaktadır. Alttaki açıklama eski ALES sistemine aittir. 

ALES sınavına gireceğim ve hangi bölümü çözmem gerekiyor konusunda sizin kafanızda bir muamma varsa buna bu yazımızda açıklık getireceğiz. ALES sınav soru sayısı 2 yıl önce 120 soruya indirildi. Yani çözmeniz gereken 3 bölüm var ve her bölüm 40 sorudan oluşmakta size verilen süre ise 150 dakikadan 180 dakikaya çıkarılmış durumdadır. Ales sınavındaki toplam bölüm sayısı 4 adettir. Bunlar;

  1. Sayısal 1
  2. Sayısal 2
  3. Sözel 1
  4. Sözel 2

Süre: 180 dakika            Toplam Soru: 120 (3 bölüm)

Şimdi gelelim kimin hangi bölümü çözmesi gerektiğine. Evet  sosyal bilimlerdeki bölümlerin bazıları sayısal bazıları eşit ağırlık ve bazıları da (ilahiyat ve türkçe gibi) sözel puanları kullanarak lisansüstü eğitime başvurmaktadır. Adayların Alese girmeden öncelikle önceki dönemin yüksek lisans ve doktora ilanlarına bakarak bölümünün hangi ALES puan türünden öğrenci aldığını öğrenmesi gerekiyor.

Eşit ağırlık puana ihtiyacı olan adayların çözmesi gereken alanlar: Sayısal 1, Sayısal 2, Sözel 1

Sayısal puana ihtiyacı olan adayların çözmesi gereken alanlar: Sayısal 1, Sayısal 2, Sözel 1

Sözel puana ihtiyacı olan adayların çözmesi gereken alanlar: Sayısal 1, Sözel 1, Sözel 2

Yukarıda belirttiğimiz alanlardan hangisinde olduğunuzu bölüm bölüm belirtmemize gerek yok. Ana bilim dalınızın açmış olduğu ilanlardan bölüme başvurularda hangi ALES puan türünün kullanıldığı yazar.