ALES 2017 İlkbahar Dönemi Sınav Analizi ve Değerlendirmesi

ForumCategory: Akademik BilgilerALES 2017 İlkbahar Dönemi Sınav Analizi ve Değerlendirmesi
InstructorInstructor Staff asked 3 sene ago

ALES 2017 İlkbahar Dönemi Sınav Analizi ve Değerlendirmesi

Blackboard , chalkboard texture ( Filtered image processed vinta

Dün itibarı ile birçok aday ALES sınavına girdi ve sınavda ter döktü. Hayatında ilk defa Ales’e girenler ve daha önce birkaç kez girip umduğu puanı bulamayanlar yine hep beraberdi. Sınav, ÖSYM’nin yeni sistemlerini benim gibi ilk defa görenler için muazzam bir deneyimdi. ÖSYM daha önce YGS sınavında getirmiş olduğu 9:45 kuralını bu sınavda da uygulamış ve adaylara sınav giriş belgelerinde hatırlatma yoluna gitmiş. Sosyal medyadan da zaten konu biliniyordu. Sınav saat 10:00’da yapılacak ve son 15 dakikaya kadar adaylar alınıp, 09:45’den sonra sınava girişler kapatılacaktı. Zira bunca haber ve olaydan sonra bu sınavda da yine 9:45 mağdurları ortaya çıktı. Aslında mağdur sözcüğü burada saçma durdu çünkü YGS olayından sonra hâlâ sınava geç kalınabiliyorsa bu durum kişinin sorumluluğundadır diye düşünüyorum. Ülkemizde maalesef yapısal olarak kurallara uymama ve esnek bir model anlayışımız var. Her neyse sınavda benim ilk deneyimlediğim diğer bir husus da şu oldu.

“Optik Form Olmadan ALES Sınavı”

Çoğunuz “Ya daha önce kaç kez yapıldı sen yeni mi görüyorsun bu sistemi” diyebilir. Evet bu benim ilk deneyimim ve tek kelime “Süper” diyor ve bu değişikliği başarılı buluyor ve savunuyorum. Çünkü zaman kaybettirmeden sınava odaklıyor ve sizi optik ile uğraşmaktan kurtarıyor. Peki asıl soru;

ALES Sınavı Zor muydu?

Gelelim son yapılan ALES sınavının zorluk dercesine. Ben şahsen sayısal bölümden sınava girdiğim için Sayısal 1, Sayısal 2 ve Sözel 1 bölümlerini çözdüm. Bu açıdan değerlendirecek olursak, ilk olarak sözel 1 ve sayısal 1 bölümlerinin gerçek anlamda soru kalitesinin ve zorluk derecesinin iyi olduğunu belirtmeliyim. Sorularda birkaçı hariç çok zorlayan veya kafa karıştıran soru yoktu. Ancak “süreyi iyi kullanmak lazım” telkinlerine rağmen şu süreyi bir türlü soruları bitirmeye yetiremeyenlerdenim bende maalesef :).

Sayısal 2 bölümüne gelince inanın ilk sorularda bile ayağımı sendeletti desem yeridir. Eh tabi uzun süre paslı kalmanın da etkisi var. Sayısal 2 nin sonraki sorularına çok zordu falan demek yanlış olur ama gerçekten insanın çok zamanını alan sorulardı. Soruları yetiştiremeden maalesef süre bitti. Ama şöyle bir göz gezdirdiğimde sayısal sorularının mantık soruları çok iyi kurgulanmıştı. Ve geometri soruları biraz daha orta seviye üstü gibiydi. Özellikle sayısal 2 de devreye giren uzun paragraflarıyla dikkat çeken problem soruları ise zaman yiyen bir başka soru türüydü. Her neyse kısacası ALES son yıllarda rayına oturan gerçek anlamda sağlam bir soru yapısı ile karşımızdaydı diye düşünüyorum. Klişe olacak ama “Ales sınavı ne çok zordu ne çok kolaydı yani “SAĞLAM” çalışan yapardı biliyor musun” sözü bu ilkbahar dönemi Ales sınavı için özet olsa gerek. Esen kalın…