Doçentlik unvanı alan akademisyenlerin ek göstergeleri konusunda son dönemde yaşanan belirsizlikler artık çözüme kavuşmuş durumda. Öncelikle, 7417 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yapılan düzenlemeler, ek göstergelerin hesaplanmasında “Kadro Unvanı”nın esas alınması gerektiğini belirtmektedir.

Bu nedenle, doçentlik unvanı alan bir akademisyenin doçentlik ek göstergesinden yararlanabilmesi için doçent kadrosuna atanmış olması gerekmektedir. Özellikle, doçent unvanını almış fakat farklı bir akademik kadro unvanında görevine devam eden kişilerin, yeni yasal düzenleme sonrası ek göstergelerinin kadro unvanlarına göre yeniden hesaplanması beklenmektedir.

Bu düzenleme, özellikle Yükseköğretim Personel Kanunu’na göre doçentlik unvanı almış ancak doçent kadrosuna atanamamış öğretim elemanlarının mali haklarını netleştirmiş ve belirsizliği gidermiştir.

Sonuç olarak, doçentlik unvanı alanların ek göstergeleri artık kadro unvanlarına dayalı olarak hesaplanacak ve adalet sağlanmış olacaktır. Bu düzenleme, hem doçent unvanı alan akademisyenlerin mali haklarını koruma altına almış hem de sistemi daha şeffaf hale getirmiştir.

Kaynak: Memurlar.net

Paylaş
Benzer Yazı  Yüksek Lisans Mülakat Süreci ve Muhtemel Mülakat Soruları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir