|

Araştırma Görevlisi Yazılı ve Sözlü Mülakatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Araştırma görevlisi, Öğretim Görevlisi ve Uzman kadrolarına nereden bakabilirim?

Çoğu kimse araştırma görevlisi olmak için üniversite lisans dönemi sırasında ve sonrasında ALES ve YDS sınavlarına hazırlanıp girmekte ve istediği puanları aldıktan sonra ilanlara bakmaktadır. Araştırma görevlisi, öğretim görevlisi ve uzman kadrolarına üniversitelerin açmış olduğu kadrolar [symple_button url=”https://yoksis.yok.gov.tr/ilansayfa/” color=”blue” size=”default” border_radius=”3px” target=”self” rel=”” icon_left=”” icon_right=””]https://yoksis.yok.gov.tr/ilansayfa/[/symple_button] adlı adresten duyurulmaktadır. Adaylar bu akademik kadro ilanlarını bu adresten takip edebilirler.

Her açılan akademik ilan 15 gün süre ile ilanda durmakta ve bu sırada başvuru alınmaktadır. Adayların bu ilanlara başvurabilmeleri için ALES sınavından en az 70 yabancı dil sınavından (YDS ve eşdeğer sınavlar) ise en az 50 puana sahip olmaları gerekiyor. Bu şartlar bazı üniversitelere göre artırılabiliyor. Ancak öğretim görevlisi alımlarında 50 olan yabancı dil şartı aranmamaktadır. Ayrıca yaş sınırı olarak da 35 yaş sınırı bulunmaktadır

 Adaylar başvurduktan sonra yazılı mülakata çağrılmaktadır. Yazılı mülakata giderken;

  • Temiz ve presentable bir görünüme sahip olmak
  • Özgüvenli bir görünüm

gibi ilkelere dikkat edin. En önemlisi de alanınız ile ilgili kapsamlı olarak çalışın. Gözden geçirmeniz gereken konuları atlamadan hepsine çalışın. Gerekirse bu konular hakkında notlar çıkarın. Çünkü yazmak akılda daha kalıcı etki yapıyor.

Gelelim sınav gününe klişe bir söz ama ben de kullanacağım.

Heyecan Yapmayın Gençler

Evet sınavlarda başarısızlığın temel nedenlerinden birisi de heyecandır. Bunun yanında sınava girerken sizinle beraber ilk 10’a giren diğer yetenekli adaylar da hazır olacaklar. Onlardan ne eksik ne de fazla görün kendinizi ama fazla özgüven de iyi değil biraz daha relax olmanız gerekiyor.

Öğretim elemanı yazılı sınav değerlendirme kriterlerine değinecek olursak;

Araştırma görevlisi ve uzman alımı için süreç; 

  1. aşama: Yazılı sınava girecek ilk 10 kişiyi belirlemek için başvuran adayların Başarı Puanı= ALES Puanı %60 + YDS Puanı%40 alınarak liste oluşturulur.
  2. aşama: Yazılı sınava giren ilk 10 kişinin sonuç değerlendirmesi şu şekilde yapılır. Sonuç= ALES Puanı%30 + Lisans Notu%30 + Yazılı Sınav Notu%30 + YDS Puanı%10
Benzer Yazı  En Çok Kullanılan Atıf (Citation) Programları

Öğretim Görevlisi Alımı için süreç;

  1. aşama: Yazılı sınava girecek ilk 10 kişiyi belirlemek için başvuran adayların Başarı Puanı= ALES Puanı %60 + Lisans Puanı%40 alınarak liste oluşturulur.
  2. aşama: Yazılı sınava giren ilk 10 kişinin sonuç değerlendirmesi şu şekilde yapılır. Sonuç= ALES Puanı%35 + Lisans Notu%30+ Yazılı Sınav Notu%35 

 

 

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir