Akademik Dergi İndeksleri ne anlama geliyor? SSCI, SCI, ERIC vb.

Akademik dergilerin indekslenme dizinleri (abstracting & indexing) hangi veritabanlarında tarandığı ve ilgili derginin etki gücünü gösteren bir belirtkedir. İndeksler farklı bilim dallarına göre değişiyor. Sosyal ve Eğitim bilimleri, Fen bilimleri ve Sağlık bilimleri dergileri farklı indeks ve veritabanlarında taranmaktadır.

Başta gelen akademik indeks ve veritabanları; SSCI, SCI, SCI-Expanded, ERIC, AHCI ve E-SSCI olarak biliniyor. Buna benzer farklı birçok bölgeye ve ülkeye özel indekslerde mevcuttur. Ancak biz bu yazımızda en bilinenler hakkında bilgi vereceğiz.

SSCI dergi ne demek?

SSCI (Social Science Citation Index) sosyal ve eğitim bilimleri dergilerinin en çok tarandığı indekstir. Bu alanda sanat ve tıp eğitimine (medicine) yönelik dergilerin olduğunu söylemek de mümkün. SSCI indeksinde taranan bir dergide yayın yapmak oldukça uğraştırıcı ve zordur. Bu tip dergiler web of science da taranmaktadır. Genellikle ücretsizlerdir ve güçlü editör ve hakem kadrosuna sahiptirler.

SCI dergi ne demek?

SCI (Science Citation Index) indeksi çoğunlukla fen bilimleri dergilerinin yayınlandığı indekstir. SCI bir dergide yayın yapmak da yine prestijli bir iş olup oldukça meşakatlidir. Mühendislik bilimleri ve temel bilimlerin en çok yapmaya çalıştığı indekstir. Bu indekste oldukça kaliteli dergiler bulunmaktadır.

AHCI dergi ne demek?

AHCI (Arts and humanities citation index) indeksi sanat ve insan toplum bilimleri üzerine yapılan çalışmalara yönelik yayın yapan dergilerin tarandığı indekstir. Alan indeksi olarak kabul görmektedir.

ERIC dergi ne demek?

ERIC (Education resources information center) indeksi yine eğitim bilimleri alanında çok sık bilinen bir indekstir. Aynı zamanda sosyal bilimler alanında da az da olsa bazı dergiler burada yer alabilmektedir. ERIC indeksi son dönemde her ne kadar paralı dergilerin ve predator dergilerin çöplüğüne dönmüş olsa da yine oldukça kaliteli yayınlar mevcuttur.

Benzer Yazı  YLSY Tercih Sonuçları Açıklandı

SCI-EXP dergi ne demek?

SCI Expanded henüz SCI statüsüne alınmamış ve SCI olma yolunda gelişen dergilerin tarandığı indekstir. Fen bilimleri alanında yayınlar yapılır.

E-SSCI dergi ne demek?

E-SSCI (Emerging SSCI) henüz SSCI bir dergi olamamış ama web of science da taranan ve SSCI olma yolunda gelişmekte olan dergilerin tarandığı indekstir.

Yukarıda saymış olduğumuz indeksler uluslararası kabul gören kaliteli oluşumlardır. Ülkemizde de dergipark altında yayınlanan dergiler belli başlı bazı standartları sağladığında “TR Dizin” indeksinde taranmaktadır. Buna benze ASOS indeks, SOBİAD, TEİ index vb. birçok farklı veritabanı bulunmaktadır. Ama tüm bu dizinlerin tarandığı ve akademik arama motoru görevi yapan “Google Scholar” unutulmaz elbette 🙂

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir