2017 ALES Sonbahar Dönemi Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

0
2620
görüntüleme
Ales 2017-2018

2017 ALES Sonbahar Dönemi Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

YÖK açıklamış olduğu yeni sistemde ALES’te köklü değişiklikler belirtmişti. Yeni sistemde ALES’in 100 soruya düşürülmesi, süresinin 150 dakika olması, katsayı değişimi, sayısal II ve Sözel II testlerinin kaldırılması vb. birçok değişiklik yapılmıştı. Bunlar arasından aslında en çok göze çarpan ifade ALES’in artık daha sade olacağı ve adayların sayısal ve sözel mantıksal sınamasını daha iyi yapacağını iddia etmesiydi.

  Peki ne zaman yapılacak bu ALES?

Ne zaman olacağı ile ilgili YÖK’ün açıklaması sonrası bazı sitelerde bir kafa karışıklığına girildiğini görüyoruz. YÖK; yeni düzenlemelerin 2017 Ekim ayında yapılacak olan ALES sınavında geçerli olacağını söylemiş düzenlemede.

Sayın takipçilerimiz ALES’i YÖK değil ÖSYM kurumu yapmakta ve organize etmektedir. Soru şu? ALES ekim ayına çekildiyse bu haberi neden ÖSYM vermiyor. İşte işin asıl nokta atışı yönü burası. Çünkü ALES sonbahar döneminin sınav tarihi şuan ÖSYM’nin sitesinde resmi olarak “19.11.2017” olarak görünüyor. Başvuru tarihleri ise “26.09.2017- 04.10.2017” arasında görünüyor. Bu veri resmi bir veridir ve aksi söylenmedikçe -yani ÖSYM açıklama yapmadıkça- YÖK’ün bu tür hata ihtimali taşıyan cümlelerine itibar edilmemelidir. Velhasıl ALES kasım ayında yapılacaktır ve başvurularda 26 eylülden itibaren başlayacaktır. Esen kalınız….

Benzer Yazı  ALES çalışmak için en iyi yayınlar hangileri?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isim giriniz