Doktora Yapmak: 4 Yıllık Bir Mücadele

0
7147
görüntüleme
Doktora Programı

Doktora Yapmak: 4 Yıllık Bir Mücadele

Akademik kariyer yapan kişiler öncelikle yüksek lisans eğitimlerini tamamlayıp sonrasında doktora eğitimine başlarlar. Doktora eğitimi doğrudan yani bütünleşik de yapılabilmektedir. Ülkemizde doktora eğitimi hakkında biraz bilgi verecek olursak;

  • Doktora eğitimi minimum 4 yıl (8 dönem) maksimum 6 yıl (12 dönem) sürmektedir.
  • Doktora programlarında bazı üniversitelerde değişmekle birlikte ders dönemi 2 yıldır. Ancak bazı üniversiteler 1.5 veya 1 yılda ders eğitimini bitirip yeterlilik ve tez aşamasına geçmektedir.
  • Doktora eğitiminde ders döneminde en 27 kredilik ders alarak yeterliliğe girmeye hak kazanırsınız.
  • Doktora ders dönemini başarı ile tamamlayanlar 4 veya 6 ay sonra yeterliliğe girerler. Yeterlilik sınavı yazılı ve sözlü sınavlardan oluşur. Yani çok iyi çalışmanız gerekiyor.
  • Doktora da yeterliliği geçen adaylar danışmanı ile birlikte belirlediği tez konusuna göre tez önerisi verir.
  • Tez önerisi kabul edilen doktora öğrencisi artık teze resmi olarak geçmiştir.
  • Tez dönemi en az 3 en fazla 4 kez Tez İzleme Komitesi (TİK) tarafından denetlenir. Bu TİK raporları doğrultusunda öğrenci tezini yazmaya ve düzenlemeye devam eder.
  • Tez, danışman koordinasyonunda 1.5-2 yıllık bir süreçte hazır getirilir ve 5 kişilik jüri önünde savunulur. Tez savunması özellikle doktora yaban atılmayacak biçimde çetin bir süreçtir.
  • Tabi tezin hazır hale gelme süresi duruma göre daha da kısalabilir veya uzayabilir. Bu tamamen çalışma konu, örneklem ve ortamınıza bağlı bir durum. Tabi bir de akademik performansınız ve danışman ile olan iletişiminiz de çok önemli bir durum.

Doktora yapmak yüksek lisans yapan veya yüksek lisansını bitiren bazı kişilere çok zor ve meşakkatli bir yolculuk gibi görünüyor. Aslında baktığınız zaman doğruluk payı var ancak buradaki zorluğun ileride o kişiye getireceği ünvan ve kariyer kazanımına değeceğini düşünüyoruz. Yani doktora yapmanın ve bitirdikten sonra bu akademik sürecin sizlere katacağı şeylerin değeri bence bu zorlukların hepsine değer. Doktora serüveni yıllar sürecek zorlu bir mücadele olabilir. Ancak bu yola gönül vermiş ve gerçekten kendini geliştirmeyi seven adaylar doktora eğitimlerine severek ve isteyerek devam etmeli diyoruz. Ancak bu şekilde ülkemiz için daha nitelikli ve kalifiye eğitmenler ve meslek grupları çıkarabiliriz. Umarım daha çok kişini akademiye odaklandığı ve nicelikten çok niteliğe yönelik işlerin yaptığı günler görürüz. Esen kalın….

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isim giriniz