Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur?

37
12247
görüntüleme
Öğretim görevlisi nasıl olunur

Öğretim Görevlisi kimdir, ne iş yapar?

Öğretim görevlisi; üniversitelerin ve çoğunlukla meslek yüksek okullarının (2 yıllık önlisans programları) istihdam ettiği öğretim elemanıdır. Görev yaptığı programda kendi uzmanlık alanı ile ilgili derslere girmekle yükümlüdür ve kadro türü öğretim elemanı statüsündedir.

Öğretim Görevlisi olmak için dil şartı var mıdır?

Dil şartı öğretim görevlisi alımlarında bulunmamaktadır. Ales puanı ve lisans not ortalaması temel alınır. Sonra girdiğiniz yazılı sınav notu da eklenerek sonuç puanı belirlenir.

 Öğretim Görevlisi kadrolarına nereden bakabilirim?

Çoğu kimse araştırma görevlisi olmak için üniversite lisans dönemi sırasında ve sonrasında ALES ve YDS sınavlarına hazırlanıp girmekte ve istediği puanları aldıktan sonra ilanlara bakmaktadır. Öğretim Görevlisi kadrolarına üniversitelerin açmış olduğu kadrolar https://yoksis.yok.gov.tr/ilansayfa/ adlı adresten duyurulmaktadır. Adaylar bu akademik kadro ilanlarını bu adresten takip edebilirler.

Her açılan akademik ilan 15 gün süre ile ilanda durmakta ve bu sırada başvuru alınmaktadır. Adayların bu ilanlara başvurabilmeleri için ALES sınavından en az 70 almaları gerekiyor. Ayrıca lisans mezuniyeti olmak da ilgili şartlar arasındadır. Bu şartlar öğretim görevlisi ilanları için çoğu üniversiteye göre aynıdır.

Adaylar başvurduktan sonra yazılı mülakata çağrılmaktadır. Yazılı mülakata giderken;

 • Temiz ve presentable bir görünüme sahip olmak
 • Özgüvenli bir görünüm
 • Kapsamlı bir çalışma
 • Konulara hakim
 • Alanı tanıma

gibi ilkelere dikkat edin. En önemlisi de alanınız ile ilgili kapsamlı olarak çalışın. Gözden geçirmeniz gereken konuları atlamadan hepsine çalışın. Gerekirse bu konular hakkında notlar çıkarın. Çünkü yazmak akılda daha kalıcı etki yapıyor.

Sınav günü heyecan yapmayın. Çünkü sınavlarda başarısızlığın temel nedenlerinden birisi de heyecandır. Bunun yanında sınava girerken sizinle beraber ilk 10’a giren diğer yetenekli adaylar da hazır olacaklar. Onlardan ne eksik ne de fazla görün kendinizi ama fazla özgüven de iyi değil biraz daha relax olmanız gerekiyor.

Öğretim elemanı yazılı sınav değerlendirme kriterlerine değinecek olursak;

 

Öğretim Görevlisi Alımı için süreç;

 1. aşama: Yazılı sınava girecek ilk 10 kişiyi belirlemek için başvuran adayların Başarı Puanı= ALES Puanı %60 + Lisans Puanı%40 alınarak liste oluşturulur.
 2. aşama: Yazılı sınava giren ilk 10 kişinin sonuç değerlendirmesi şu şekilde yapılır. Sonuç= ALES Puanı%35 + Lisans Notu%30+ Yazılı Sınav Notu%35 

37 YORUMLAR

  • Hayır hocam öğretim görevlisi alımında dil şartı koymaz çoğu üniversite… 50 dil şartı araştırma görevlisi ve uzman alımında vardır. Ancak bazı üniversiteler (Odtü, İTÜ vb.) öğretim görevlisi alımında dil şartı koyabilmektedir.
   0   0
 1. Merhaba,

  Herhangi bir yaş kriteri var mı acaba öğretim görevliliğinde? Yani 40 yaşındaki biri direk başvurup öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlayabilir mi?
  0  0
 2. Hocam ben finans ekonomi dalında yüksek lisans öğrencisiyim öğretim görevlisi olmak için yüksek lisans ve ALES puanı yeterli midir? Ogretim görevlisi alımlarında iş tecrübesi istiyorlar. Yüksek lisans yapınca ayriyeten iş tecrübesi yapmam gerekir mi ? Teşekkürler 😊
  0  0
 3. Merhaba,

  AOF kamu yönetimi öğrencisiyim son dönemdeyim. öğretim görevlisi olmak istiyorum nereden başlamam lazım birde bu bölümü bitirdikten sonra öğretim görevlisi olanlar hangi branşta öğretmenlik yapıyorlar
  0  0
  • Evet yüksek lisans bitirmeniz tecrübe için gerekli bir şart ki bu size 5 yıl tecrübe sağlar. Ancak şartlarda yalnızca 2 yıllık tecrübe arandığı yazıyorsa bu farklı bir yerde çalışma karşılığı elde ettiğiniz 2 yıllık çalışma ile de başvuru yapabileceğiniz anlamına gelebilir. Örneğin; 2 yıldır öğretmenlik yapıyorsanız veya farklı bir sektörde çalışıyorsanız sigorta girişinizi delil gösterip başvuru yapabilirsiniz.
   0   0
  • Evet hem de ciddi bir fark var. 2016 yılında alınan karar ile tezsiz yüksek lisans mezunları 2 yıl tecrübe haklarını kaybettiler. Yani öğretim görevlisi olmak için aranan 2 yıllık tecrübe şartı yalnızca tezli yüksek lisans mezunları için söylenen bir şey.
   0   0
 4. hocam yüksek lisans yapmamış yapmamış edebiyat veya tarih mezunları myo öğretim elemanı veya okutman olarak atanmada kriter nedir.özelde 7 sene tecrübenin faydası olurmu?özel kosul var mı?tesekkurler.
  0  0
  • Öncelikle sizin alana yönelik açılmış bir öğretim görevlisi kadrosu var ise tecrübe şartı olarak da sadece 2 yıl veya 5 yıl tecrübe istiyorsa başvuru yapabilirsiniz. Ama spesifik bazı ilanlarda alanında tecrübeli veya tezli yüksek lisans yapmış olması gibi şartlar olabiliyor.
   0   0
 5. İlahiyat mezunuyum ALES 73 lisans not ortalaması 3,33 ve 1 yıl MEB 3yil da DİB de ücretli öğretmenlik yaptım yüksek lisansim yok öğretim görevlisi olarak başvuru yapabilir miyim alanım da ve şartları nelerdir bilginiz için şimdiden teşekkürler hocam
  0  0
 6. Hocam ben lisans eğitimimi onlisanstan tamamlayarak 2010 yılında mezun oldum.Smmm lik yapıyorum.Alese hazırlanıyorum.Onlisanstan derece ile mezun oldum.Benimde olabilme hakkım varmı.
  0  0
 7. Sınıf Öğretmenliği mezunuyum ve hiç çalısmadım. Sigorta girişim yok. Ales puanım 81 yüksek lisansa başvuru yapıp tamamladığımda öğretim görevlisi olmak için iş tecrübesi olmaması engel olur mu?
  0  0

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isim giriniz