Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur?

72
20934
görüntüleme
Öğretim görevlisi nasıl olunur

Öğretim Görevlisi kimdir, ne iş yapar?

Öğretim görevlisi; üniversitelerin ve çoğunlukla meslek yüksek okullarının (2 yıllık önlisans programları) istihdam ettiği öğretim elemanıdır. Görev yaptığı programda kendi uzmanlık alanı ile ilgili derslere girmekle yükümlüdür ve kadro türü öğretim elemanı statüsündedir.

Öğretim Görevlisi olmak için dil şartı var mıdır?

Dil şartı öğretim görevlisi alımlarında bulunmamaktadır. Ales puanı ve lisans not ortalaması temel alınır. Sonra girdiğiniz yazılı sınav notu da eklenerek sonuç puanı belirlenir.

 Öğretim Görevlisi kadrolarına nereden bakabilirim?

Çoğu kimse araştırma görevlisi olmak için üniversite lisans dönemi sırasında ve sonrasında ALES ve YDS sınavlarına hazırlanıp girmekte ve istediği puanları aldıktan sonra ilanlara bakmaktadır. Öğretim Görevlisi kadrolarına üniversitelerin açmış olduğu kadrolar https://yoksis.yok.gov.tr/ilansayfa/ adlı adresten duyurulmaktadır. Adaylar bu akademik kadro ilanlarını bu adresten takip edebilirler.

Her açılan akademik ilan 15 gün süre ile ilanda durmakta ve bu sırada başvuru alınmaktadır. Adayların bu ilanlara başvurabilmeleri için ALES sınavından en az 70 almaları gerekiyor. Ayrıca lisans mezuniyeti olmak da ilgili şartlar arasındadır. Bu şartlar öğretim görevlisi ilanları için çoğu üniversiteye göre aynıdır.

Adaylar başvurduktan sonra yazılı mülakata çağrılmaktadır. Yazılı mülakata giderken;

 • Temiz ve presentable bir görünüme sahip olmak
 • Özgüvenli bir görünüm
 • Kapsamlı bir çalışma
 • Konulara hakim
 • Alanı tanıma

gibi ilkelere dikkat edin. En önemlisi de alanınız ile ilgili kapsamlı olarak çalışın. Gözden geçirmeniz gereken konuları atlamadan hepsine çalışın. Gerekirse bu konular hakkında notlar çıkarın. Çünkü yazmak akılda daha kalıcı etki yapıyor.

Sınav günü heyecan yapmayın. Çünkü sınavlarda başarısızlığın temel nedenlerinden birisi de heyecandır. Bunun yanında sınava girerken sizinle beraber ilk 10’a giren diğer yetenekli adaylar da hazır olacaklar. Onlardan ne eksik ne de fazla görün kendinizi ama fazla özgüven de iyi değil biraz daha relax olmanız gerekiyor.

Öğretim elemanı yazılı sınav değerlendirme kriterlerine değinecek olursak;

 

Öğretim Görevlisi Alımı için süreç;

 1. aşama: Yazılı sınava girecek ilk 10 kişiyi belirlemek için başvuran adayların Başarı Puanı= ALES Puanı %60 + Lisans Puanı%40 alınarak liste oluşturulur.
 2. aşama: Yazılı sınava giren ilk 10 kişinin sonuç değerlendirmesi şu şekilde yapılır. Sonuç= ALES Puanı%35 + Lisans Notu%30+ Yazılı Sınav Notu%35 

72 YORUMLAR

  • Hayır hocam öğretim görevlisi alımında dil şartı koymaz çoğu üniversite… 50 dil şartı araştırma görevlisi ve uzman alımında vardır. Ancak bazı üniversiteler (Odtü, İTÜ vb.) öğretim görevlisi alımında dil şartı koyabilmektedir.
   0   0
 1. Merhaba,

  Herhangi bir yaş kriteri var mı acaba öğretim görevliliğinde? Yani 40 yaşındaki biri direk başvurup öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlayabilir mi?
  0  0
 2. Hocam ben finans ekonomi dalında yüksek lisans öğrencisiyim öğretim görevlisi olmak için yüksek lisans ve ALES puanı yeterli midir? Ogretim görevlisi alımlarında iş tecrübesi istiyorlar. Yüksek lisans yapınca ayriyeten iş tecrübesi yapmam gerekir mi ? Teşekkürler 😊
  0  0
 3. Merhaba,

  AOF kamu yönetimi öğrencisiyim son dönemdeyim. öğretim görevlisi olmak istiyorum nereden başlamam lazım birde bu bölümü bitirdikten sonra öğretim görevlisi olanlar hangi branşta öğretmenlik yapıyorlar
  0  0
  • Evet yüksek lisans bitirmeniz tecrübe için gerekli bir şart ki bu size 5 yıl tecrübe sağlar. Ancak şartlarda yalnızca 2 yıllık tecrübe arandığı yazıyorsa bu farklı bir yerde çalışma karşılığı elde ettiğiniz 2 yıllık çalışma ile de başvuru yapabileceğiniz anlamına gelebilir. Örneğin; 2 yıldır öğretmenlik yapıyorsanız veya farklı bir sektörde çalışıyorsanız sigorta girişinizi delil gösterip başvuru yapabilirsiniz.
   0   0
  • Evet hem de ciddi bir fark var. 2016 yılında alınan karar ile tezsiz yüksek lisans mezunları 2 yıl tecrübe haklarını kaybettiler. Yani öğretim görevlisi olmak için aranan 2 yıllık tecrübe şartı yalnızca tezli yüksek lisans mezunları için söylenen bir şey.
   1   0
 4. hocam yüksek lisans yapmamış yapmamış edebiyat veya tarih mezunları myo öğretim elemanı veya okutman olarak atanmada kriter nedir.özelde 7 sene tecrübenin faydası olurmu?özel kosul var mı?tesekkurler.
  0  0
  • Öncelikle sizin alana yönelik açılmış bir öğretim görevlisi kadrosu var ise tecrübe şartı olarak da sadece 2 yıl veya 5 yıl tecrübe istiyorsa başvuru yapabilirsiniz. Ama spesifik bazı ilanlarda alanında tecrübeli veya tezli yüksek lisans yapmış olması gibi şartlar olabiliyor.
   0   0
 5. İlahiyat mezunuyum ALES 73 lisans not ortalaması 3,33 ve 1 yıl MEB 3yil da DİB de ücretli öğretmenlik yaptım yüksek lisansim yok öğretim görevlisi olarak başvuru yapabilir miyim alanım da ve şartları nelerdir bilginiz için şimdiden teşekkürler hocam
  0  0
 6. Hocam ben lisans eğitimimi onlisanstan tamamlayarak 2010 yılında mezun oldum.Smmm lik yapıyorum.Alese hazırlanıyorum.Onlisanstan derece ile mezun oldum.Benimde olabilme hakkım varmı.
  0  0
 7. Sınıf Öğretmenliği mezunuyum ve hiç çalısmadım. Sigorta girişim yok. Ales puanım 81 yüksek lisansa başvuru yapıp tamamladığımda öğretim görevlisi olmak için iş tecrübesi olmaması engel olur mu?
  0  0
 8. hocam merhaba;
  hocam lisans mezunuyum tecrubem yok lisans not ortalaması ve ales puanı ile öğretim görevlisi olabilir miyim? tecrube her alımda şart mı şimdiden teşekkürler
  0  1
 9. Hocam Merhaba,
  Şimdi tam olarak MYO da Öğretim Görevlisi olabilmek için Lisans notu, 2 yıllık tecrübe ve Ales isteniyor dimi? Yüksek lisansa gerek kalmıyor öyle mi?
  0  0
  • Bakın en az 2 yıllık alanda tecrübe isteniyorsa alanda dışarıda 2 yıl hizmet belgesi (sigorta girişi ile) gösterirseniz bu kabul edilir ama dediğimiz bazı ilanlarda bu şartlar değişebiliyor. Yüksek lisans mezunu olmak şuan da 5 yıl tecrübeye denk sayılmaktadır.
   0   0
 10. Hocam yabancı sil kısmında yds/dengi yazıyor ya dengi komşu yökdil içinde geçerli mi peki lisans hemşirelik mezunuyum 5 aydın çalışıyorum atandım öğretim görevlisi olmak istiyorum ALES im 76 yökdilede giricem Mart’ta bazı üniversiteler sadece mezun şartı istiyor girebilir miyim sizce
  0  0
  • Yökdil kabul ediliyor ancak yüksek lisans mezunu veya en az 2 yıllık tecrübe şartını da sağlamanız gerekiyor. Öğretim görevlisi alım ilanlarında dil puanı İngilizce bölümleri hariç istenmez genelde..
   0   0
 11. Beslenme ve Diyetetik mezunuyum. Yüksek lisans da yaptım. Kendi alanimda iş bulma sıkıntısı yaşadığım için diyaliz okuyup derslerimi saydırarak mezun olmayı planlıyorum. Diyaliz bölümünde akademik yapmam mümkün mü hangi şartları sağlamam gerekiyor. Teşekkürler
  1  0
 12. Hocam öncelikle merhaba yukarda verdiğiniz tüm cevaplar için de teşekkürler. Ben önlisans mezunuyum açıktan kamu okumaktayim ve öğretim görevlisi olmak istiyorum. Gece gündüz 3 aylık bebegimi uyuttuktan sonra hemen derse koyuluyorum. İyi bir ortalamayla bitirmek istiyorum. Benim tek korkum AÖF okuduğum için başarı puanimin çok dikkate alinmayip örgün okuyanlara öncelik tanınması . Sizce böyle birşey mümkün mü yoksa AÖF lerde öğretim görevlisi olabilir mi . Teşekkürler
  0  0
 13. Merhaba. Fen-Edebiyat fakültesi Matematik Bölümü mezunuyum. Bir devlet üniversitesinde, eğitim alanında, 1 yıl tezsiz yüksek lisans yaptım (pedagojik formasyon). Şu an meslek yüksek okullarına akademisyen olarak başvurmayı düşünüyorum. Sigorta kaydı olan bir iş tecrübem yok, çalıştığım yerlerde sigorta yapılmasını istemeden çalıştım. Şu an lisans mezuniyeti ve tezsiz yüksek lisansla başvurabilmem -kesinlikle- mümkün değil midir meslek yüksek okullarına? Peki yalnızca tezsiz yüksek lisansla eğitim alanında bir akademik kariyer söz konusu olabilir mi acaba benim için? Çünkü önceliğim kendi alnımdan ziyade eğitim alanında ilerlemek. Şimdiden teşekkür ediyorum cevabınız için, iyi çalışmalar diliyorum.
  0  0
    • Kendi alanınız dışında yüksek lisans yapabilirsiniz ancak öğretim görevlisi alım ilanlarında lisans mezuniyeti şartı doğrudan ilanın açıldığı kadronun ilgili alanında olur. Yani lisansınız farklı sadece yüksek lisansınız o alanda ise başvuru yapamazsınız. Ancak bu durum araştırma görevlisi ilanları için değişebilir. Çünkü araştırma görevlisi alımlarında bazen sadece ilgili alanda yüksek lisans veya doktora yapıyor olmak/ yapmış olmak şartı istenebiliyor.
     0     0
     • Çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için. Ya nasip deyip ales başvurumuzu yapalım biz o zaman 🙂
      0      0
 14. Merhabalar , hocam
  İngiliz dili ve edebiyatı mezunuyum ..
  Öğretim görevlisi olabilmem için ALES ve not ortalamamın dışında Dil puanı da gerekli mi ? Bölüm gereği ..
  0  0
 15. Hocam merhabalar ,
  Sosyoloji mezunu birisi
  MYO Öğretim görevlisi olarak kalabilir mi ?
  Yalnızca ALES , not ortalaması ve 2 yıllık tecrübe dışinda ,
  Dil puanına ihtiyaç olmaksızın kalınabiliyor mu ?
  0  0
 16. Tekrardan merhabalar hocam ,
  Böyle güzel bilgileri öğrenmeye aç bir insan olduğum için sizinle sorularımı paylaşmak istedim ..
  Çünkü çevremdeki insanlar bu kadar donanımlı değiller ..
  Hocam , 2 yıllık bir bölüm bitirmiş olsak ,mesela Tıbbı dökümantasyon ve sekreterlik bölümü diyelim ..
  Biz önlisans mezunu olduğumuz için öğretim görevlisi olabiliyor muyuz ? Yoksa bitirmiş olduğumuz bölümü dgs varsa lisans a mı tamamlamamız gerekiyor ?
  Şimdiden vereceğiniz cevaplarınız için teşekkür ederim ..iyi günler 😊
  0  0
 17. Hocam merhaba . iktisat mezunuyum. Ve arastirma gorevlisi olmak istyorum. Alesten puanimi alip özel.bir universiteye yuksek lisansima baslasam. Nasl bir yol izlemem gerek? Lisans egitiminden farklimi bu yuksek lisans. diyelim ki basladim okurken yalabilirmiyim arastmr gorevligni?
  0  0
  • Araştırma görevliliği için lisans mezunu, yüksek lisans yapıyor olma, yüksek lisans mezunu veya doktora yapıyor olma gibi şartlar eklenmektedir. Araştırma görevlisi ike elbette lisansüstü eğitiminize devam edebilirsiniz. Örneğin, bir arş. gör. alımında şart olarak ilgili alanda yüksek lisans yapıyor olmak yazıyor. Bu durumda özelde veya devlet üniversitesinde bu alanda yüksek lisans yapıyor olmanız başvuru için kabul edilir. Araştırma görevlisi alımlarında ALES puanı, Yabancı dil puanı ve Lisans puanı + yazılı sınav dikkate alınır.
   0   0
 18. Hocam, ben Bilgisayar Muhendisliginden bu yil mezun olacagim. Ales puanim 74. Ben Askeri personelim. Calisirken okudum bu bolumu. Is yerinde Telsiz (Muhabere) sinifindayim. 9 yillik calismisligim var. Acaba bu tecrubeden sayilirmi? Kontrol edecegimiz bir yer varmi?
  0  0
 19. Hocam merhaba, ben yüksek lisansımı tamamladım ales’ten yetmişi geçtim fakat dili henüz geçemedim sizden şunu öğrenmek istiyorum meslek yüksek okulu değil de fakülte de öğretim görevlisi olmak için dil şartı var mı bana fakülte de öğretim görevlisi kadrosuna başvuracaksan dili geçmiş olman gerekir dediler şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.
  0  0
  • Fakülte bazlı öğretim görevlisi alımalrında duruma dil şartı eklemek isteyen olabilir hepsinde zorunlu değil ama çok nadir açılan bir kadro türü çünkü genel MYO lar için açılıyor.
   0   0
 20. Merhabalar hocam , benim sorum lisans eğitimimi tamamladıktan sonra araştırma görevlisi olmak için ne yapmam gerekir ?
  İstanbul da devlette olmak istiyorum veya özelde olabilir , hangi sınavlara girmem gerek ve nasıl bir yol izlemeliyim ? Vakit ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim
  0  0
  • Öncelikle iyi bir lisans puanı ile mezun olmaya bakın. Son sınıfta ALES sınavlarına girip en az 70 ve üzeri iyi bir ALES puanı ve yabancı dil sınavlarına da katılarak en az 50 ve üzeri bir dil puanı almanız gerekiyor. Sonrası yoksis.yok.gov.tr/ilansayfa adresinden kendi alanınızda açılacak ilanlara bakmak olacak.
   0   0
 21. Hocam iyi günler ben aof 4 yillik maliye mezunuyum tezsiz yuksek lisans mezunuyum pedagolojik formasyonum var 2 yıl meb ücretli öğretmenlik yaptım . Hocam myo larda öğretmen olmak istiyorum ne yapmalıyım tesekkurler
  .
  0  0
  • İlanları takip etmelisiniz. Size uyan ilanlara ALES puanınızın olması şartı ile başvurabilirsiniz. İlan şartları tabi ki burada önemli bir rol oynuyor. Tecrübe şartlarının size uyması gerekiyor.
   0   0
 22. Hocam simdi ben alesten 70 istiyorlar bu puan alsam 2 yillik myo yapabilirmiyim meb sınıf öğretmeni olarak yaptım 2 yıl bu tecrübe şartına geçiyormu yani benim bu aldıklarım formasyon tezsiz yuksek lisans yaptıklarım boşa gidermi
  0  0

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isim giriniz