Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur?

4
4946
görüntüleme
Öğretim görevlisi nasıl olunur

Öğretim Görevlisi kimdir, ne iş yapar?

Öğretim görevlisi; üniversitelerin ve çoğunlukla meslek yüksek okullarının (2 yıllık önlisans programları) istihdam ettiği öğretim elemanıdır. Görev yaptığı programda kendi uzmanlık alanı ile ilgili derslere girmekle yükümlüdür ve kadro türü öğretim elemanı statüsündedir.

Öğretim Görevlisi olmak için dil şartı var mıdır?

Dil şartı öğretim görevlisi alımlarında bulunmamaktadır. Ales puanı ve lisans not ortalaması temel alınır. Sonra girdiğiniz yazılı sınav notu da eklenerek sonuç puanı belirlenir.

 Öğretim Görevlisi kadrolarına nereden bakabilirim?

Çoğu kimse araştırma görevlisi olmak için üniversite lisans dönemi sırasında ve sonrasında ALES ve YDS sınavlarına hazırlanıp girmekte ve istediği puanları aldıktan sonra ilanlara bakmaktadır. Öğretim Görevlisi kadrolarına üniversitelerin açmış olduğu kadrolar https://yoksis.yok.gov.tr/ilansayfa/ adlı adresten duyurulmaktadır. Adaylar bu akademik kadro ilanlarını bu adresten takip edebilirler.

Her açılan akademik ilan 15 gün süre ile ilanda durmakta ve bu sırada başvuru alınmaktadır. Adayların bu ilanlara başvurabilmeleri için ALES sınavından en az 70 almaları gerekiyor. Ayrıca lisans mezuniyeti olmak da ilgili şartlar arasındadır. Bu şartlar öğretim görevlisi ilanları için çoğu üniversiteye göre aynıdır.

Adaylar başvurduktan sonra yazılı mülakata çağrılmaktadır. Yazılı mülakata giderken;

 • Temiz ve presentable bir görünüme sahip olmak
 • Özgüvenli bir görünüm
 • Kapsamlı bir çalışma
 • Konulara hakim
 • Alanı tanıma

gibi ilkelere dikkat edin. En önemlisi de alanınız ile ilgili kapsamlı olarak çalışın. Gözden geçirmeniz gereken konuları atlamadan hepsine çalışın. Gerekirse bu konular hakkında notlar çıkarın. Çünkü yazmak akılda daha kalıcı etki yapıyor.

Sınav günü heyecan yapmayın. Çünkü sınavlarda başarısızlığın temel nedenlerinden birisi de heyecandır. Bunun yanında sınava girerken sizinle beraber ilk 10’a giren diğer yetenekli adaylar da hazır olacaklar. Onlardan ne eksik ne de fazla görün kendinizi ama fazla özgüven de iyi değil biraz daha relax olmanız gerekiyor.

Öğretim elemanı yazılı sınav değerlendirme kriterlerine değinecek olursak;

 

Öğretim Görevlisi Alımı için süreç;

 1. aşama: Yazılı sınava girecek ilk 10 kişiyi belirlemek için başvuran adayların Başarı Puanı= ALES Puanı %60 + Lisans Puanı%40 alınarak liste oluşturulur.
 2. aşama: Yazılı sınava giren ilk 10 kişinin sonuç değerlendirmesi şu şekilde yapılır. Sonuç= ALES Puanı%35 + Lisans Notu%30+ Yazılı Sınav Notu%35 

4 YORUMLAR

  • Hayır hocam öğretim görevlisi alımında dil şartı koymaz çoğu üniversite… 50 dil şartı araştırma görevlisi ve uzman alımında vardır. Ancak bazı üniversiteler (Odtü, İTÜ vb.) öğretim görevlisi alımında dil şartı koyabilmektedir.
   0   0
 1. Merhaba,

  Herhangi bir yaş kriteri var mı acaba öğretim görevliliğinde? Yani 40 yaşındaki biri direk başvurup öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlayabilir mi?
  0  0

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isim giriniz