YÖKDİL Sınavı

0
1971
görüntüleme
YÖK duyuruları

YÖKDİL Sınavı nedir?

YÖK, dil yeterliliğini belirlemeye yönelik yapılan çalışmalar sonucu YÖKDİL sınavının yapılacağını duyurdu. Peki bu yapılacak olan YÖKDİL neler içeriyor ve kimleri kapsayacak bunlara bakalım.

YÖK Başkanı Yekta Saraç uzun süre önce de dile getirmiş olduğu YÖKDİL sınavının doçentlik ve lisansüstü başvurularında bir baraj niteliği olarak görülen dil puanına bir alternatif olarak getirileceği görülmektedir.

YÖKDİL için İlk Sınav 5 Mart 2017’de

Sınavın sorularının Ankara Üniversitesi tarafından, uygulanması da Anadolu Üniversitesi tarafından yapılacağını belirten Saraç: “YÖKDiL sınavı ilk olarak 5 mart 2017 de 30 farklı il merkezinde gerçekleşecektir. İlk dönem yalnız İngilizce olacak olan sınav diğer dönemlerde Almanca, Fransızca ve Arapça olarak sunulacak.” dedi.

YDS ile aynı eş değerlikte

Bu sınava YDS sınavına hazırlanan herkes başvurabilecek. amacı doçentlik, lisansüstü eğitim gibi alanlar olan ve dil puanına ihtiyaç duyan herkes başvurabilecek. Sınav ücreti olarak 75 TL belirlenmiş durumda ve sınavın başvuruları 30 Ocak 2017 tarihinden itibaren YÖKDİL adresinden yapılabilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isim giriniz