2017-2018 Bahar Dönemi Yüksek Lisans Doktora İlanları

21
52035
görüntüleme

2017-2018 Bahar Dönemi Yüksek Lisans Doktora İlanları

2017-2018 Bahar Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora ilanları aralık ayı itibariyle artık ilan edilmeye başladı. Özellikle vakıf üniversitelerinin erken açtığı ilanlar yakın zamanda birçok devlet üniversitesinin de katılımıyla birlikte ilanların artacağı düşünülmektedir.

2017-18 Bahar dönemi Yüksek Lisans ve Doktora ilanlarına bakmak için aşağıdaki forum bağlantısını kullanabilirsiniz. Süreç boyunca tüm ilanlar bu forum kategorisi altında paylaşılacaktır.

Yüksek lisans yapmak için lisans mezunu, doktora yapmak için yüksek lisans mezunu olmanız gerekmektedir. Bütünleşik doktora programı için ise lisans mezunu olmak ve belirli şartları sağlamak gerekiyor.

2017-2018 Bahar Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora İlanları İçin Tıklayınız
Benzer Yazı  2019-2020 Güz Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora İlanları

21 YORUMLAR

 1. anadolu universitesi maliye bolumu mezunuyum. isteksiz bir sekilde okumanın sonucu olarak ortalamam da baya dusuk. 2.26. ayrica ingilizcem de yok. fakat kpss sureciyle beraber mezunlarla aramdaki açığı bilgi acisindan kapattim. kpssden hatri sayılır bir puan aldim. muhasebe ve vergi uygulamalari alaninda yuksek lisans yapmak istiyorum. bu alandan ilerlemek istiyorum. bu ortalama ve dil acikligina ragmen tezli yuksek lisand yapma ihtimalim var mi?kendi sinaviyla alan okullar?

  • İlgili alanının tezli yüksek lisans ilanlarını takip edip, ayrım yapmaksızın başvuru yapmanızı tavsiye ediyoruz. Her üniversite sınav yapmıyor ancak sınav yapsalar bile bu şansınızın azalacağı anlamına da gelmiyor. Evet genel ortalamanız düşük olabilir ama bu yüksek lisans yapmanıza engel bir durum değil.

 2. Üniversitelerin açıkladıları yüksek lisans şartlarında genellikle belli puanda ingilizce şartı var. Fakat geçen dönem Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ilanda 40 puan yds istemesine rağmen başvurup kazananların çoğu kişinin dil puanı dahi yokmuş. Bu nasıl olabilir?

  • Dil puanını değerlendirmeye alıyordur ama başvuru için zorunlu şart olarak sunmuyor olabilir. Örneğin; dil %20 geçerlidir ama dili olmayan da başvurup yüzde 80 üzerinden değerlendirmeye girebilir ve eğer lisans genel ortalaması ve ALES puanı yüksek ise kazanabilir.

 3. Selamlar, Bahar dönemi yüksek lisans başvuruları diğer döneme göre daha mı az oluyor? Lisans 87.2, ALES 82.4, YDS 85 gibi bir puanla sınavsız alım yapan Anadolu daki 30 kişilik ilan açan bir okula yerleşme olasılığım nedir?

  • Bazı özel üniversitelerin hâlâ bahar dönemi başvuruları devam ediyor olabilir ancak mayıs sonlarına doğru birçok üniversitenin 2018-19 güz dönemi başvuruları başlar.

 4. Merhabalar, Galatasaray Üniversitesi yüksek lisans başvurusunda, Fransızca dili yeterliliği için Delf/ Dalf sınavlarını da kabul ediyor. Biliyorsunuz, bu tür diplomalar arasında TCF/TEF dil belgeleri de yer alıyor. Bu sertifikaların da dil yeterliliğini belgelemek için kabul edilip edilemediği ile ilgili bir bilginiz var mı acaba?

 5. iyi günler.. herhangi bir yüksek lisans programına kesin kaydı yaptırdıktan sonra başka bir üniversitenin yüksek lisans programına başvuru yapılabilir mi?

  • Yapsanız bile anlamsız olur kazanmanız durumunda bir önceki kaydı sildirmeden kayıt yapamazsınız. Kayıt sildirme işlemi hızlı olursa diğer kayda yetişme durumunuz olabilir ama riskli

 6. 2010 tezsiz yüksek lisans mezunuyum doktoraya başvuru yapma hakkım var. ama üniversiteler başvuru yapınca almıyorlar neden

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isim giriniz